نمونه هایی از آداب و رسوم اشتباه و غلطی را که گاها از سمت بعضی از خانواده های پسران شاهد آن هستیم را برای اطلاع همه جوانان بیان می کنیم و خواهش ما این است که واقعا کمی تامل کنیم و کمی دقت که آیا این گونه رفتارها خدایی و از سفارشات دین ما برخواسته یا به دست خودمان تبدیل به رسم و رسومی کاملا غلط و ضد دین و سفارشات آن ، مبدل گشته !؟

 

خواهشمندیم دقت کنید  ، بعضی از خانواده ها الان رفتارهای زننده ای را در جامعه اجرا و به آن پایبند هستند که حتما جزو مراحل ازدواج انجام پذیرد … چرا !؟

 

۱- برگزاری تشریفات زیاد برای جلسات خواستگاری و آشنایی

 

متاسفانه گاها بعضی از آقایان مبادرت به پرداخت هزینه های زیاد و اضافی برای رفتن به جلسات خواستگاری ، می ورزند …

مثلا بعضی از آقایان از همان جلسه اول دسته گلهای بزرگی را تهیه و به منزل می برند ! برای جلسه اول این اقدام نتنها جذاب نبوده بلکه شاید تعریف و تفسیر اشتباهی را برای شما بهمراه داشته باشد …

حتی ممکن است قصد شما برای سنگینی و ایجاد جذابیت به جلسه و احترام و ادب به خانواده مقابل باشد اما برعکس در ذهن طرف مقابل تعریف متفاوتی از این اقدام شما ، برای او ایجاد گردد !

– چه بسا در جلسه اول خواستگاری ، کلا ادامه روند آشنایی منتفی شود !

و یا …

بهتر است هزینه ها و انجام تشریفات جانبی ، بر اساس میزان روند جلسات و بر اساس توان واقعی مالی شما انجام پذیرد .


آداب و رسوم غلط برای ازدواج

۲-گل زدن ماشین در شب عروسی

 

یکی از رفتارهایی که متاسفانه بشکل رسم یا عرف در بین آقایان درآمده ، زدن گل به ماشین در شب عروسی و ازدواج است .

در نگاه اول از دید آنها این است که یک خاطره در کل عمر ما همین شب است و فقط یک بار انجام می شود و یا دهها تفسیر دیگر ….

بله ، موافق انجام این عمل هستیم اما در حد مختصر . 

 

گاها شاهد اجرای این عمل در حد زیاد و بزرگی هستیم که باعث جلب توجه همه می شود .

آیا انجام این عمل در انظار عموم به این شکل ، شایسته است !؟

آیا این میزان جذابیتی که این امر در انظار عمومی ایجاد می کند ، عمل صحیح و درستی است !؟

آیا بفکر بقیه جوانان نباید بود که شاید خیلی از آنها توان انجام چنین رفتاری را برای خود ندارند!؟

آیا انجام این عمل بجز صرف هزینه زیادی که بجای انجام آن در این حد ، می توان قسمتی از آن را صرف مراحل دیگر کرد ، نیست  !؟

قطعا انجام این عمل در حد بزرگ و زیاد ، آه و حسرت بسیاری از جوانان و حتی افراد مسن را بدنبال خواهد داشت … و اگر شما قبل از انجام این عمل کمی تامل کنید ، از انجام آن به این شکل قطعا خودداری خواهید کرد .

ازدواج درست

ماشین عروس ساده
ازدواج درست و آگاهانه

خواهشمندیم این عمل را در حد صحیح و مختصر به نحوی که هم خوشحالی شما را و هم رعایت حال بقیه افرادی که با دیدن این عمل باعث آه و حسرت آنان نشود ، انجام دهید . 


۳ – بغضا شاهدیم که از طرف خانواده های داماد در خصوص تعیین میزان مهریه عنوان می کنند که ما یک عدد فرضی بالایی را برای حفظ آبرو یا شان خانوادگی شما بصورت سوری تعیین و جلوی حُضّار بخوانیم که به این شکل مثلا آبروی ما و شما حفظ شود ! و بعدا یا آن را کم می کنیم یا قرارداد دیگری را که قبلا بین هم متعهد شدیم آن را اصل قرار می دهیم !

خطاب به خانواده های محترم ( والدین گرامی و جوانان عزیز) :

واقعا کمی تامل کنیم که بکار بردن اینگونه عبارات و جملاتی که بجز به انحراف کشیدن و به خطا رفتن خودتان و دیگران خواهد بود ٬ چه حٌسن یا مزیتی دارد !؟

۱- اول اینکه عنوان و بیان این جملات و عبارات٬ یعنی عدم داشتن عزّت نفس ! مگر می شود انسان به انجام یک عمل به شکل درست و صحیحٍ آن مقید باشد و در عمل به شکل دیگری رفتار کند !؟ آنهم بخاطر حرف مردم و یا خوشحال شدن دیگران !

۲-قطعا شما هنوز به آن مرحله از اندیشه و فهمٍ درست از معانیٍ عبارات و کلمات زیبای مرتبط با ازدواج نرسیده اید که اینگونه برخورد میکنید . خواهشمندیم با کمی تامل و مطالعه قبل از اقدام ٬ آگاهیٍ درست از این نکات مهم و کلیدی کسب نمایید .

۳-هرچند ممکن است شما اعداد و ارقام دیگری در ذهن خودتان به عنوان اصل قرار داده باشید اما رفتار اینگونه و بیان این سبک مهریه در جلوی بقیه ( دیگر جوانان و والدین ) باعث بر هم زدن فکر و اندیشه آنان خواهد شد و قطعا آسیب های روحی و روانی را برای دیگران بهمراه خواهد داشت . خواهشمندیم کمی تامل کنید …همه درقبال هم مسوولیم .

۴-خودٍ همین شیوه از برخورد در مراحل قبل از ازدواج ٬ باعث میشود تا رفتارهای اشتباه و غلط در بین خانواده ها شکل گرفته و آنان نیز مبادرت به انجام انها به شکل غلط و اشتباه گام بردارند و این٬ خود باعث شکل گیری رسم و رسوم غلط در جامعه خواهد شد و قطعا شما در شکل گیری این رفتارها و آداب و رسوم ها موثر و بنیان گذار خواهید بود !

کمی تامل کنید …