خانمهای محترمی که یک مرتبه دچار مشکل در ازدواج اولشان شده اند و مجدد آماده برای ازدواج مجدد شده اند

 

اینها واقعیاتی است که در خانواده ها گاها شاهد بوقوع پیوستن آنها هستیم و بنده شخصا در جریان ازدواج به این موارد برخودم و شاهد این رفتارها یا مسایل مهم در بین جوانان و خانواده های آنان بودم که برای آگاهی بیشتر و کمک به رفع این مسایل قسمتی از خاطراتم را بیان می کنم .

در موارد متعددی از جلسات خواستگاری شاهد مسایلی خاص و غیر منتظره یا به دور از تفکر درست و منطق از سمت دختران یا خانم هایی که تجربه یکبار ازدواج را داشتند ٬ بودم همچون :

 

۱- اکثر موارد دیگر حاضر به ازدواج نیستند ! 

چرا با کمی تامل به اینکه این اتفاق برای بسیاری از هم نوعان ما نیز احتمالا رخ داده و لذا با نگاه مثبت و با عبرت درست از گذشته و استفاده از تجارب درست و صحیح می توان علاوه بر جبران خسارات گذشته ٬ ازدواج درست و آگاهانه ای را برای خود رقم زنند .


۲- متاسفانه گاها خانواده های آنان به سختی و با دید منفی و ناپسند ٬ به خواستگارانِ فرزندشان نگاه می کردند !

چرا باید اینگونه باشد !؟ بهرحال اتفاقی بوده که افتاده و برای هرکسی ممکن است پیش آید .. پس باید فقط با عبرت از گذشته  ٬ هرچه سریع تر بفکر ازدواج فرزندشان باشند ٬ نه اینکه موجب سخت شدن بیش تر و سد شدن ازدواج فرزندشان .


۳-متاسفانه توقعات و خواسته های این دختران و خانواده هایشان اگر نگویم کمتر ٬ بلکه بعضا بیشتر از دختران مجرد بود !!

چرا !؟

چه دلیلی برای بالا بردن توقعات می بینند و به چه دلایلی شکست و یا بحران ازدواج اولشان را به این صورت در پی جبران آن هستند !؟

باور کنید شخصا شاهد موارد زیادی بودم که میزان مهریه خود را و یا خواسته های مالی خود را بالاتر از شرایط فعلی شان عنوان می نمودند و با وجود اینکه یکبار تجربه سخت راه پله های دادگاه و شرایط سخت آن روزها را هم خودشان و هم خانواده شان چشیده و تجربه کرده بودند و حتی موفق به دریافت مهریهِ خود هم نشده بودند ٬… پس چرا مجدد بجای ملاک قرار دادن ملاک های اصلی و اساسی و شاخصه هایی که بتوان به درستی بر آنها تکیه کرد ٬ مجدد راه اشتباه را درپیش گرفته و حتی بیشتر از قبل در پی تکیه کردن به آن خواسته ها و توقعات کاذب و بی منفعت هستند !؟

کمی تامل کنیم ….


۴- خطاب به خانواده های محترم :

موارد زیادی را شاهد بودم که والدین دختر ٬ بخاطر تجربه سخت اول فرزندشان ٬ به اَشکالٍ مختلف و بهانه های  مثلا :

دخترمان آمادگی ازدواج ندارد !

فعلا قصد ازدواج ندارد !

حتی بیان توقعات یا خواسته های کاذب و بی جا برای جبران مشکل قبلی …

یا …

بجای تسهیل در روند ازدواج مجدد فرزندشان ٬ روند ازدواج او را سخت و حتی متوقف می کنند !

چرا بجای کمی تامل و تعمق اندیشه در اینکه چگونه و از چه راهی می توانند ازدواج درست و آگاهانه ای را برای فرزندشان رقم بزنند ٬ جلوی ازدواج او را سد و متوقف می کنند !؟

کمی تامل کنیم …


۵- تلاش برای ازدواج و از دست ندادن خواستگار خوب ٬ با توجه به شرایط سخت فعلی :

خانم های محترم ٬ آنچه که در جامعه فعلی ٬ همگی شاهد آن هستیم این است که جمعیت کثیری از جوانان مجرد و در سن ازدواج و آماده به ازدواج در صف بلند و طولانی ازدواج قرار دارند … اگر واقعیت را واضح و شفاف ببینیم اینکه طبق روال طبیعی و معمولی باید ازدواج ان دسته از جوانان مجردی که در صف انتظار برای ازدواج هستند را شاهد باشیم .

آن دسته از افرادی که به هر دلیل در ازدواج اولشان دچار مشکل یا بحران شده اند ٬ عملا در پشت سر دیگر افراد منتظر در صف ازدواج مجدد قرار خواهند گرفت ! لذا خطاب به همه شما و حتی آقایانی که قصد ازدواج مجدد دارند و این آمادگی را در خود برای شروع مجدد و تشکیل زندگی درست و آگاهانه میبینند ٬ این که فقط و فقط بفکر ازدواج باشند و به دور از همه افکار و رویاهای کاذب و دست نیافتنی و یا آرزوهای کاذبی که ممکن است مجدد در ذهن انسان ورود پیدا کند … هرچه سریعتر بشکل صحیح و درست و اگاهانه در تلاش برای امر ازدواج باشید .

باور کنید برای آندسته از افرادی که مجدد قصد ازدواج دارند ٬ دیگر زمان زمانی که همچون دفعه اول بخواهند موارد را به راحتی کنار زنند و یا بدون دقت و بررسی درست و آگاهانه و یا بدون تامل رد درخواست کنند ٬ نیست !

در این آشوب و اوضاغ فعلی ازدواج فقط بفکر این باشید که گر مورد مناسب و خواستگار نیک و به ظاهر مناسبی برای شما قسمت شد و معرفی شد بدون هرگونه رویاپردازی یا افکار غیر واقع بینانه ٬ سعی کنید مورد را دنبال و کسب اطلاعات درست و شناخت اگاهانه را از او داشته باشید …

البته منظور ما فقط ازدواج آگاهانه و درست است . یعنی با تجارب و اطلاعات درست و آگاهانه تلاش برای ازدواج درست .

پس در صورت معرفی موارد ( خواستگار) هر چه سریع تر در جهت کسب اطلاعات و شناخت از وی ٬ قدم بردارید .


۶- مراحل قبل از ازدواج گاها مشکل و سخت و ناهموار می باشد ( بخصوص برای افرادی که یک مرتبه دچار بحران شده اند و بخصوص دید و نگاه متاسفانه منفی جامعه به جوانانی که جدا شده اند ) لذا خواهشا در هیچ مرحله ای دچار زدگی و یا خستگی یا ناامیدی نشوید .

هرموقع دچار چنین حالاتی شدید تنها کمی به خود فرصت بدهید و زنگ تفریح و مجدد حرکت کنید .

همه جوانان بالاخره ازدواج می کنند و هر کدام یک روزی و نسیبی دارند که انشالله با لطف و عنایت الهی قسمت آنان خواهد شد … پس همیشه مطمئن و ثابت و استوار به راه خود باشید و ناامید نشوید.


۷-به  هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی موارد جدید را که مبادرت به اقدام برای خواستگاری شما یا شناخت می نمایید ٬ با تجربه ی اول خود مقایسه نکنید .  قطعا اٍعمال مقایسه در امر ازدواج شما را به اشتباه و خطا دچار خواهد کرد و ممکن است شما را به اشتباه دچار تصمیم گیری غلط کند بگونه ای که در واقعیت اینگونه نبوده است ! و باعث از دست دادن مورد مناسب خود خواهید شد !

بدانید که همه انسانها صفات و ویژگیهای مشابه  ( از نظر رفتار یا گفتار یا اخلاق یا روابط اجتماعی یا ….  چه در آقایان چه در خانها‌ ) وجود دارد . این مشابهت نباید در شما باعث مقایسه کردن افراد با هم یا به دید منفی نگاه کردن شما به طرف مقابل شود !

شما فقط باید در مراحل شناخت و تلاش برای فهمیدن تمام ملاکها و مواردی که از نظر شما برای ازدواج مجدد مهم است ٬ طرفتان را مورد بررسی و بازبینی قرار دهید نه اینکه با درنظر گرفتن رفتارهایی که احتمالا با مورد قبلی شما مشابه یا یک رنگ جلوه می کند ! پس دقت کنید که به خطا نروید .


در حال یادآوری خاطرات و نوشتن …