عزیزان و سروان محترم که در ابتدا یا در طول مسیر ازدواج هستید و قراره یکی از بزرگ ترین مقاطع زندگی خود را به بوستانی سرسبز مبدل سازید

یکی از نکات بسیار مهم و قابل تاملی که بعضا نه تنها جوانان بلکه والدین گرامی نیز از آن غافل و عدم توجه مطلوب به آن باعث بروز آسیب ها و مشکلات جدی در زندگی خواهد شد ٬ تفاوت فرهنگی است

بعضا جوانان عزیز به تصور اینکه ازدواج تنها بین دو نفر صورت می پذیرد و لذا مشکلات خاصی از ناحیه بی توجهی یا عدم دقت لازم به بعضی نکات آنان را دچار مشکل نخواهد کرد ٬ باعث ورود به مسیر انحرافی و راهی که اتفاقا خطرات جدی و غیرقابل چشم پوشی را برای آنان رقم زده و هر لحظه باعث بروز جرقه های خطرزا در مسیر زندگی مشترک آنها خواهد شد .

یکی از همین نکات مهم یعنی تفاوت فرهنگی بین دو نفر و دو خانواده .

نکات مهمی را باید اشاره داشت :

 • در ابتدا بدانیم و بپذیریم که ازدواج در واقع وصلت و اتصال بین دو خانواده است نه فقط بین پسر و دختر ! این واقعیتی است که بعضا بدلیل عدم توجه باعث به کج رفتن مراحل بعدی در مسیر ازدواج خواهد بود .
 • تفاوت فرهنگ بین دو خانواده در یک شهر به میزان قابل توجهی کمتر است و قابل قبول تر . (البته اگر فرض بر این باشد که هر دو خانواده اصالتا متعلق به آن شهر باشند نه اینکه اصالتا در شهر دیگری بوده و اکنون ساکن شهر فعلی شده باشند ٬ که در این صورت تفاوت فرهنگی کاملا واضح قابل مشاهده خواهد بود)
 • تفاوت بین دو خانواده بین دو شهر کاملا قابل مشاهده و تامل است چراکه هرکدام در یک فرهنگ و قالب مشخص همراه با آداب و رسوم مربوط به خود بزرگ شده و به آن عادت کرده اند  .
 • توجه به این نکته که لابد می توان فرهنگ یا آداب و رسوم یک خانواده را تغییر داد یا عوض کرد یک تفکر کاملا اشتباه و غیر قابل پذیرش است و به هیچ عنوان انرژی خود را بر روی این هدف متمرکز نکنید.
 • تفاوت فرهنگی بین دو شهر کاملا متفاوت از نظر فرهنگی ٬ قطعا در میزان تفاوت در عادات و رفتار و رسم و رسوم بین آن دو نیز بسیار زیاد خواهد بود . بطور مثال ساکنین شهر های جنوبی یا شرقی یا شمالی با ساکنین شهرهای مرکزی همچون تهران و اصفهان و … کاملا متفاوت و قابل توجه است به گونه ای که وقتی در دل خانواده های ساکن این شهر ها وارد شویم به راحتی این میزان تغییر و تفاوت را در همه امور به وضوح مشاهده خواهیم کرد .
 • تفاوت بین شهر هایی که از نظر فرهنگی تا حدودی به هم شبیه و نزدیک ترند ٬برای امر ازدواج کمی بهتر و راحت تر قابل پذیرش خواهند بود چراکه مشابهت های بیشتری بین آنها وجود دارد .
 • هرچند نزدیکی فرهنگی بین دوشهر با فرهنگ مشابه تا حدودی اطمینان و دلگرمی برای ادامه روند شناخت در مراحل قبل از ازدواج را برای ما میسر می دارد اما غفلت از دقت و بررسی صحیح و درست بین تفاوت ها مجددا میتواند باعث بروز مشکلات بعدی شود.
 • توصیه اکید به همه عزیزانی که در مسیر ازدواج قدم گذاشته اند و یا قصد قدم گذاشتن در این مسیر را دارند اینکه اگر مورد یا فردی که به شما معرفی شده ٬ از یک شهرِ کاملا متفاوت و دور از نظر فرهنگی است بدانید و مطلع باشید که شما با دو فرهنگ متفاوت در مقابل هم قرار خواهید گرفت و این نکته بسیار مهمی است که از همان ابتدا باید برای خود بپذیرید و هم اینکه به عنوان یک واقعیت تا آخر ٬ تمام عواقب یا اتفاقات ناشی از این تفاوت را برای خود متصور شوید .
 • مواردی که بعضا با دو فرهنگ متفاوت با هم ازدواج کرده اند و اکنون از نظر شما زندگی بسیار شیرین و بدون مشکلی را دارند  : اول اینکه این موارد را به عنوان استثنا بدانید . دوم اینکه حتی همان هایی که با دو فرهنگ متفاوت با هم وصلت کرده اند نیز قطعا در مسیر زندگی مشترک بعضا با مسایل و یا مشکلات ناشی از این تفاوت ها روبرو هستند اما  نکته مهم که چرا مشکلات خاص ناشی از این تفاوت ها و تضادها برایشان دردسر ساز نشده یا نمی شود ٬ تنها به هنر مدیریت فردی و مهارت های درست و صحیح زندگی است که قطعا وجود و تسلط بر آنها می تواند  تا حدود زیادی از به وقوع پیوستن مشکلات ناشی از این مطلب مهم در زندگی جلوگیری کند .  که اگر من و شما از این هنر مدیریت بی بهره یا تسلط کافی و مناسبی بر این ابزار مهم در خود نمی بینیم لذا ریسک پذیرش این تفاوت در بین زوجین قطعا در زندگی مشترک آسیب زا و باعث بروز خطرات جدی بین زوجین خواهد بود .
 • شاید در نگاه اول بدلیل شور و هیجان نیاز به ازدواج و تشکیل زندگی بین پسر و دختر باعث نادیده گرفتن و بی توجهی به وجود تفاوت فرهنگی بین  دو خانواده شود و یا شده باشد اما حداقل در طول مراحل شناخت قبل از ازدواج سعی کنید با زمان دادن به خود و طرف مقابل و ایجاد فرصت های مناسب و درست در جهت کسب اطلاعات خوب و مناسب و مفید در جهت پی بردن و شناخت بهتر و دقیق تر از تفاوت ها ی فرهنگی بهره ببرید .
 • شناخت بهتر و درست و مطلوب از تفاوت ها باعث می شود شما دقیقا طرف مقابل را آنطور که هست ببینید و قبول کنید و هم اینکه بعدا  در زندگی مشترک اگر خدای ناکرده دچار مشکل یا آسیب از  این ناحیه شدید ٬ حداقل خودتان را به خاطر بی توجهی و یا عدم دقت در این مسیله سرزنش نمی کنید !
 • سعی کنید حتما تفاوت ها را برای خانواده ها نیز بیان و آنان را از وجود تفاوت ها و حتی میزان آنها مطلع و با خبر کنید چراکه همانطور که بیان کردیم ازدواج تنها بین  پسر و دختر نیست بلکه بین دو خانواده است و اطلاع از تفاوت های فرهنگی باعث می شود بعدا دو خانواده با علم و اشراف براین تفاوت ها با هم در مسیر مشترک حرکت کنند و کمتر به مشکل برخورند .
 • جوانان عزیز اگر در طول مسیر شناخت بدلیل وجود تفاوت های فرهنگی و آداب و رسوم بین دو شهر٬ یکی از خانواده ها متذکر به این امر شده و درخواست تامل درست بر این امر را داشت حتما بپذیرید و خودتان نیز از این فرصت در جهت تامل و بررسی بهتر و صحیح بهره برید .
 • در نهایت اینکه اگر بدنبال همسر مناسب برای یک عمر زندگی مشترک هستید ترجیحا سعی کنید بدنبال فردی از یک فرهنگ مشابه و نزدیک به خود و خانواده ی خود باشید٬ یا حداقل بدنبال خانواده ای باشید که تا حدود زیادی به شما و خانواده شما از نظر فرهنگی و آداب و رسوم نزدیک و مشابه باشند . این حق انتخاب ِخود را با بی دقتی و عدم توجه به نکات مهم و اساسی باطل نکنید !

تجربه ها را پایانی نیست و خردمند همواره بر تجربه های خود می افزاید . ( امام علی ع)

همه در قبال هم مسوولیم …

به امید ازدواج های آگاهانه و درست بین جوانان عزیز در کشور پر از امید و نشاط ایران .