دوستان عزیز ٬ یکی از نکات بسیار مهمی که قبل از تعیین میزان مهریه می بایست به آن دقت و توجه لازم داشت اینکه نوع نگارش و نوشتن عناوین یا عبارات یا اسامیِ اقلامی که به عنوان مهریه تعیین می شود ٬ بعدا در زمان پرداخت بسیار مهم خواهدبود! .

بعضا خیلی  ساده از کنار این مطلب عبور می کنیم اما نوع نوشتن و بیان کلمات یا عبارات می تواند بار حقوقی سنگینی را برای فرد ایجاد نماید . کسب آگاهی و اطلاعات صحیح و درست قبل از تعیین مهریه ٬ می تواند از به وجود آمدن بار حقوقی یا تعهد یا … جلوگیری نماید .

                                                                  

                                                     * سند رسمی ازدواج سندی است که بار حقوقی دارد مثل هر قراردادی*

                                                     * سند رسمی ازدواج سندی است که بار حقوقی دارد مثل هر قراردادی*

                                                     * سند رسمی ازدواج سندی است که بار حقوقی دارد مثل هر قراردادی*

 پس حتما در رابطه با چگونگی تنظیم آن با وکیل یا حقوقدانی که مسلط بر مباحث حقوق خانواده است مشورت کنید٬ خصوصا اگر میزان و نوع مهریه و شروط ضمن عقد شما شرایط ویژه ای دارد. حتی نوع نگارش و کلماتی هم که در متن استفاده می شود بسیار حائز اهمیت است.

به یک مثال ساده و رایج توجه کنید:

فرض کنید قرار است مهریه همسر شما ۱۰ سکه باشد، گزینه های زیر هریک بار حقوقی متفاوتی دارند:

۱- ده سکه طلا    ۲- ده سکه بهار آزادی    ۳- ده سکه یهارآزادی سال ۸۶    ۴- ده سکه طلای رایج کشور      ۵- ده سکه طلا بهار آزادی یا معادل آن طلای نساخته   ۶- ده سکه طلای بهار آزادی یا معادل پولی آن     ۷ – ….       ۸ – …..  ۹ – ….

تجربه :

شاید اشاره به این نمونه که بنده شخصا در حین پرداخت مهریه برایم تجربه شد اینکه بعد از پرداخت یکی دو مرتبه یکدفعه متوجه این موضوع شدم  که در حال پرداخت سکه مدل ۸۶ و آنهم مدل امامی هستم ! درصورتی که در سند نکاحیه یا همان سند ازدواج٬ بنده فقط عبارت سکه بهار آزادی را نوشته و متعهدشده بودم !! نه مدل امامی یا ضرب سال ۸۶ یا ….

 جالب تر اینکه متاسفانه بدلیل عدم دقت و توجه مرکز ذی ربط ٬ همه افراد محکوم به پرداخت مهریه در حال پرداخت اخرین مدل سکه بودند بدون آنکه خودشان ذره ای توجه به این امر داشته باشند و با پیگیری های زیاد و طاقت فرسا و توجه مسوولان محترم ذی ربط به این نکته مهم و قابل تامل ٬ سرانجام این اشتباه بزرگ بررسی و مرتفع گردید و اکنون بر اساس آنچه که دقیقا در سند رسمی ازدواج ذکر شده ٬ مهریه پراخت می شود …

توضیحات بیشتر درباره سند ازدواج در صفحه مربوطه.