کم کم با گذر زمان متاسفانه این امرِ مهم و ارزشمند٬ به رسم و عرفی اشتباه تبدیل شده …

رسم و رسوم خواستگاری

۱-قداست این امر مهم و ارزشمند خواستگاری را با به بیرون کشاندن آن در محیط عمومی و در دید همه از بین نبریم .

-چرا خواستگاری و جلسات نشست و برخواست بین زوجین و خانواده ها در کافه  و رستوران یا هتل٬ آنهم با استرس از اینکه آیا دیده شویم یا نه …  یا چطور با چه لباسی یا چه پوششی برویم که طرف مقابل چگونه برداشت بکند یا نکند … یا نگران از اینکه شیوه و نوع پذیرایی چطور و چگونه و از چه سمتی انجام شود … و بسیاری از مسایل دیگر که در این شیوه امروزی در حال انجام است ، انجام شود !؟

رسم و رسوم خواستگاری

جلسات ابتداییِ خانوادگی که  در منزل برپا می شد ، به جلسات بیرون از منزل و در کافه و رستوران و هتل و … کشیده شده است !! 

در نگاه اول شاید بگیم زمان فعلی و تغییر و تحولات اجتماعی باید به روز شویم یا به شیوه ی جدید نگاه کنیم !

اما آیا توجه کرده ایم که چقدر مسایل و نکات مهمی که در این ، به شکل قدیمیِ آن صورت می‌گرفت الان دیگر به فراموشی گذاشته شده !؟

۲- با به بیرون کشاندن جلسات خواستگاری اتفاق دیگری هم در حال بوقوع پیوستن است .

اینکه پسر عملا در یک عمل انجام شده واقع می‌گردد و مجبور به پرداخت هزینه های زیاد برای برگزاری تشریفات این جلسات در کافه یا رستوران یا هتل و یا … می شود .

و بخاطر نگرانی از هزینه های این جلسات بعضا از خیرٍ رفتن به خواستگاری می گذرد!  واقعا با کمی تامل و اندیشیده آیا همان شیوه پذیرایی خانواده عروس از داماد و  طرز رفتار و آداب و رسوم طرفین بهتر نبود !؟   همان پذیرایی مختصری که از سمت خانواده عروس صورت می گیرد علاوه بر ایجاد آرامش بر فضای جلسه و نشان دادن احترام و ادب خانواده عروس در مقابل خانواده داماد و …  چقدر زیبا و ارزشمند می باشد .

  • ممکن است خانواده دختر بگویند که چطور ما فقط هزینه کنیم  و پسر نه … لازم به ذکر است با کمی تامل و نگاه به آنچه که در گذشته مرسوم و طبق سفارشات دینی ما بوده اینکه پسر برای امر ازدواج و به عقد درآوردن دختر به خانه دختر برود و این خود شیوه ای زیبا و مطلوب بوده و هست . اما اکنون در حال جابجا شدن و تغییر هویت این امر زیبا می باشد  .

۳- یکی از دلایلی که باعث به بیرون کشیده شدن جلسات خواستگاری شده است ، تعداد و دفعات جلسات برگزار شده و یا تعداد خواستگارانی که به هرحال مجبور به رفتن خانه عروس هستند می باشد .

خب باید حق داد که خانواده عروس نیز بعضا  با این مشکل روبرو می شوند .

– اول اینکه فراموش نکنیم که اگر این جلسات با در نظر گرفتن شرایط واقعی مالی خانواده و بدور از انجام تشریفات خاص و … باشد ،  کمترین سختی و یا آسیب را خواهیم داشت .

– دوم اینکه یکی از بهترین راهکارهای ارزشمند اینست که اولا پسران قبل از رفتن به جلسه حضوری در منزل ، در ابتدا بصورت تلفنی و البته با هماهنگی دو خانواده می توان بیشترین استفاده را برد . یعنی همان معرفی و توضیحات ابتدایی که معمولا در جلسات اولیه بین طرفین و خانواده ها صورت میگیرد را می توان براحتی با ارتباط تلفنی و با آرامش کامل انجام داد . و نهایتا در صورت لزوم و نیاز بعد از اینکه معرفی اولیه و توضیحات ابتدایی صورت گرفت اگر هر دو طرف مایل به ادامه ی جلسات بودند٬ ترتیب جلسه حضوری داده شود . در این روش هم پسر و هم دختر و خانواده هردو ، در آرامش کامل و راحتی طی مسیر می کنند.

لازم به ذکر است منظور از بیرون کشاندن جلسات خواستگاری ، جلساتِ ابتدایی است که بهترین حالت همان برپایی جلسات در منزل و در کنار خانواده ها است . در ادامه مراحل می توان در متنوع کردن جلسات برای شناختِ بیشتر و بهتر ، زمان هایی را برای بیرون رفتن و برگزار کردن این جلسات در بیرون از منزل ( دو نفری یا با حضور خانواده ها ) برنامه ریزی و انجام پذیرد .