یکی از اتفاقات مهمی که در حوزه ازدواج و تشکیل خانواده امروز شاهد آن هستیم به تعویق افتادن زمان ازدواج جوانان است.

با نگاهی ساده در سطح اجتماع یا دور و کنار خود در خانواده یا فامیل خودمان براحتی می توان به این مهم پی برد٬ دختران و پسران آماده به ازدواجی که با وجود آماده بودنشان برای ازدواج اما بدلایل متفاوتی نتنها هنوز ازدواج نکرده اند بلکه سن ازدواج آنان نیز گذشته و یا در مرحله عبور از خط قرمز سن مطلوب ازدواج قرار گرفته اند .

دلایل بسیار زیادی در این امر دخیل بوده و هستند که هر کدام به تنهایی قابل بحث و تفسیر است اما اینکه چرا کم کم به تاخیر افتادن این امر مهم و ارزشمند همچون دیگر مواردی که در صفحات دیگر به آنها اشاره شد به صورت یک رسم اشتباه و یا عرف غلط در سطح اجتماع درآمده ٬ جای سوال دارد !

اگر امر ازدواج را باتوجه به سفارشات دینی و الهی در نظر بگیریم و اینکه هرپسر و دختری که در مرحله بلوغ فکری و جسمی مناسب برای ازدواج قرار گرفت می بایست اقدام به ازدواج کند برای تشکیل خانواده و بقای نسل و به آرامش رسیدن در طی مسیر زندگی با در کنار همسر قرار گرفتن ٬ اما چرا باید چنین نکات مهمی کم کم به فراموشی و یا بی اهمیت شدن تعریف واقعی این کلمه بیانجامد …‌؟

از جمله مسایلی که  منجر دامن زدن به این امر مهم  در طول زمان شده :

۱- بی توجهی والدین یا خانواده به امر ازدواج و کم رنگ شدن این امر مهم در نظام خانواده براساس تبلیغات سو رسانه های غربی و …

این صحیح نیست که بگوییم فرزند ما خودش می داند و یا خودش صاحب عقل و فهم است و یا ….

واقعا همه والدین در برابر این امر مهم برای فرزندانشان مسوول هستند . اینکه فرزندمان را به حال خود رها و بگوییم خودش بلد است و می داند کی ازدواج کند یا نکد ٬ جمله بسیار راحتی است که در واقع این مسوولیت سنگین را از سر خود باز کنند اما اگر می دانستند که با بی تفاوتی و یا به فراموشی سپردن این امر مهم چه پیامدهای سخت و سنگینی نتنها در انتظار فرزندشان بلکه خود آنها نیز خواهد بود !

واقعا امر ازدواج امریست بسیار مهم است که والدین می بایستی در همان شروع سن مطلوب و مناسب با توجه به اگاهی که از فرزندشان دارند ٬ در جهت انجام این امر مهم در فکر و اندیشه و پیگیر و مصمم به انجام آن باشند.

۲- دانشگاهها :  متاسفانه امر آموزش برای دختران یک امر با اولویت اول تبدیل شده و همین امر باعث شده تا دختری که در سن ازدواج قرار گرفته اولویت اول خود را پرداختن به امر آموزش قرار دهد تا ازدواج !

  • بعد از فارغ التحصیلی از مقطع دیپلم وارد دانشگاه شده و ۴ سال طی می کند تا مجدد فارغ التحصیل شود … مجدد مقطع بعدی برای حدودا ۲ سال و ….  و به این ترتیب از سن و فصل مناسب ازدواج خود غافل و کم کم  به فراموشی سپرده می شود تا اینکه به شکل یک ارزش واقعی و در اولویت اول برای او بجای ازدواج قرار گیرد !

۳- اشتغال به کار و کسب درآمد  : پس از فارغ التحصیلی و کسب مدرک از دانشگاه اکنون داشتن این امتیاز برای او شیرین و زیبا جلوه داده شده و به فکر پیدا کردن کار برای انجام فعالیت و در پی آن کسب درآمد !

توجه کنید که هر کدام از این امور چقدر در به تعویق افتادن امر ازدواج شما تاثیر مستقیم دارد !

۴- استقلال مادی در پی اشتغال و کسب درآمد ‌:

بعد از اینکه مدتی از اشتغال وی گذشت و درآمدی نیز حاصل شد ٬ بفکر فرو می رود که دیگر چه نیازی است که با امر ازدواج امور شخصی یا اجتماعی خود را تامیین یا فراهم سازم ! خود می توانم به تنهایی از پس امور شخصی ام برآیم و خودم را اداره کنم !

۵- وجود ابزارها و رسانه ها و دیگر شرایط مدرن امروزی که هرکدام همه جوانان را در اوقات فراغتشان به خوبی بخود مشغول می سازد …

اینها تنها از عوامل بسیار مهم و اساسی است که امروز باعث گشته تا اکثر دختران با مشغول ساختن خودشان به این امور کم کم سن ازدواج انان بالا و بالا رفته تا اینکه از مرز زمان مطلوب آن گذشته و منجر به یک معضل اجتماعی شود.

۶- پسران و آقایان همیشه به دنبال سن کمتر از خود برای ازدواج بوده و هستند  :

یکی از مهمترین نکات مهم اینکه بعضا دختران می گویند فرصت داریم ! و حالا فعلا به امور خود می پردازیم …تا بعد.

باور کنید و بدانید که خواستگارانِ شما تنها در سن مطلوب و مناسب، حاضرند به خواستگاری از شما بیایند! نه زمانی که سن شما بالا رفت و از آن گذشت .

باور کنید اکثر پسران در زمان ازدواج در پیِ یافتن مواردی هستند که حداقل چند سالی از خودشان کوچکتر باشد.

پس کمی تامل کنیم که آیا ارزش از دست دادن فرصتهای طلایی را دارد !؟ 

توصیه بنده با توجه به تجاربم به همه شما دختران این مرز و بوم  :

به خدا قسم ازدواج یک امر مهم و ارزشمند است که به آن سفارش شده و این امر مهم برای شما دختر جوان یک فصل و زمان مطلوبی دارد که اگر آن را کنار گذاشته و دیگر مسایل فرعی را در اولویت خود قرار دادید یکدفعه متوجه می شوید که چقدر فرصتهای طلایی شما از دست رفته و متاسفانه به هیچ شکلی قابل برگشت نخواهد بود حتی با داشتن همه امتیازات رنگارنگ همچون مدرک تحصیلی یا پول و مقام و شهرت اجتماعی و یا ….

به خدا قسم تمام این امتیازات برای شما قابل کسب ، و رسیدن به آن شدنی است در کنار ازدواج .

 ما موافق همه این امتیازات و مدارک برای دختران هستیم اما نه به از دست دادن فرصت طلایی ازدواج !

باور کنید شما می توانید :

  • به امر تحصیل بپردازید
  • اشتغال به کار داشته باشید
  • کسب درآمد داشته باشید
  • به فعالیتهای اجتماعی بپردازید
  • و ….

همه در کنار ازدواج . همه در کنار زندگی و تشکیل خانواده .

بسیار مواردی را دیدم که دختر با وجود داشتن مدارک عالی از خارج از کشور  و یا دانشگاه های داخلی ٬ اما گذشت زمان و غافل شدن او از زمان مطلوب ازدواج٬ الان او را در بحرانی سخت و سنگین قرار داده بود که دیگر خواستگاران مطلوب و اولیه او دیگر بصورت رویایی برای وی درآمده بودند !

بسیار مواردی را دیدم که با وجود اشتغال به کار و مدرک تحصیلی بالا و مقام و شهرت اجتماعی که برای دختر ایجاد کرده بود ولی هنوز مجرد و از سن ازدواجش گذشته و دیگر حتی یک خواستگار برای او نبود …

باور کنید سن ازدواج برای شما دختران تنها یک فصل مطلوب و مناسبی دارد که اگر از آن گذشت دیگر به هیچ عنوان قابل برگشت نیست و نخواهد بود …. کمی تامل کنید .

واقعا چه شده که دختران فکر می کنند اگر ازدواج کنند دیگر نمی توانند به این امور بپردازند!؟

خواهشمندیم فرصتهای طلایی خود برای امر ازدواج را مهم و ارزشمند دانسته و در اولویت خود ٬  ازدواج را قرار دهید .

باور کنید اگر طرف شما ویژگی های یک انسان خوب برای ازدواج را داشته باشد ( همان ملاکهایی که در صفحات دیگر به آن اشاره کردیم )  در همه امور با شما همراهی خواهد کرد .

پس دیگر چرا جای نگرانی ! …