متاسفانه از دلایل اصلی اینکه آقایان مجبور به نوشتن و ایجاد تعهد سنگین برای خود و خانواده خود به عنوان مهریه در زمان ازدواج می شوند:

مهمترین دلیل اصلی ، عدم آگاهی و اطلاعات کافی در خصوص میزان تعهد مالیست که پسر برعهده می گیرد !

 • آیا می دانید که امروز قیمت هر عدد سکه روزانه در حال افزایش است !؟ امروز نزدیک به ۵ میلیون تومان برای هر عدد !!

 • آیا می دانید هزینه اقلام جانبی مهریه که پسر تعهد به پرداخت آن می کند چقدر است !؟

 • آیا می دانید چه تعداد از زندانیان فعلی تنها بخاطر عدم آگاهی از میزان تعهد مالی که بر گردن گرفته و الان قادر به پرداخت آن نیستند الان در زندانها بسر می برند !؟

علل نوشتن مهریه بالا

 • تمام این مشکلات فعلی بدلیل عدم آگاهی آقایان در خصوص پرداخت مالی مهریه می باشد
 • که در زمان ازدواج نتنها از آن باخبر نبوده بلکه اطرافیان آنها نیز معمولا مطلع نیستند
 • و یا از عواقب خطرناک این اقدام لاخبر نسیتند و خود را در مسیری پر خطر قرار می دهند .
 • چرا با کمی تامل و اندیشه به آیات الهی و سفارشات قرآنی و دینی با رعایت کردن اصول درست در زمان تعیین مهریه جلوی اینهمه مشکلات بعدی را نگیریم !؟
 • آنهم براحتی .تنها با کسب اطلاع و آگاهی و عمل به آن . 
 • پسران ، آقایان عزیز و محترم خواهشمندیم بخاطر خودتون و خانوادتون قبل از امضا و پذیرفتن تعهد سنگین به اقدام خود با دقت فکر کنید .
 • اگر توان پرداخت شما در حد تعهد مورد نظر نیست به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی حتی به از دست دادن موردی که به خواستگاری آن رفته اید ، این اقدام را انجام ندهید.
 • به خدا الان تمام افرادی که دچار مشکل پرداخت مهریه شده اند الان تمام پشیمان و در مسیری قرار گرفته اند که هیچ راه برگشتی وجود ندارد .

 این ذهنیت وجود دارد که چون خانواده عروس می گویند ما جهیزیه  می دهیم ، پس شما هم مهریه بالا بدهید !

علل نوشتن مهریه بالا

 • جدای از اینکه در بسیاری از موارد حتی میزان خرید جهیزیه بسیار کمتر از میزان پرداخت مهریه است  و کاملا در اختیار زن بوده و متعلق به خود اوست ، توجه به این نکته مهم :
 • که چرا هر دو طرف در یک سیکل اشتباه در ابتدای ازدواج قرار گرفته تا بخاطر عبور از این رسم و رسوم کاملا اشتباه بتوانند زندگی خود را شروع کنند !؟
 • هرچند هر دو در اغلب اوقات می دانند که توانایی ایجاد منابع مالی مناسب را برای قول و قرار خود ندارند !

اینکه خانواده عروس بگویند چون ما جهیزیه می دهیم پس شما هم مهریه بالا 

 • توجه به این نکته اساسی که اگر قرار است در ازدواج تفکر خرید و فروش و معامله بین طرفین ایجاد شود و بر این اساس پیش روند ،
 • هیچگاه نمی توان از پس تقاضاهای مادی و دنیایی یکدیگر فارغ شویم ! چون تمامی ندارد .

اما اگر همانگونه که مرد بسته به توان واقعی مالی خود اقدام به دادن تعهد به همسرش می شود دقیقا همین امر در مورد عروس و خانواده او نیز صدق کند

یعنی اگر توان واقعی مالی خانواده عروس برای تهیه جهیزیه برای دخترشان در حد مشخصی است لذا نباید توقع بیش از آن را از آنان برای انجام این امر داشت

علل نوشتن مهریه بالا

 • یکی از بهترین و شفاف ترین راهکارها اینست که هر دو طرف در زمان آشنایی و شناخت ، مسایل اقتصادی و سطح مالی خود و خانواده خود را دقیقا آنطور که هست بهم واضح بگویند . نگرانی از اینکه شرایط را آنگونه که هست اگر بگوییم بعدا دچار مشکل می شویم ، یک ذهنیت کاملا اشتباه و غلط است . اتفاقا عکس این ذهنیت یعنی اگر بدانیم که با نگفتن تعریف شفاف و درست از شرایط فعلی مالی خود و خانواه مان ، بعدا دچار مشکل می شویم برای ما روشن باشد ، لذا دیگر بدون هیچ نگرانی در همان ابتدا این مطلب را برای هم بطور دقیق بیان و طرف مقابل را از سطح مالی خود و خانواده مان آگاه می نماییم .
 •  از ذهنیت های کاملا اشتباهی که در عموم رایج شده اینکه مهریه بالا نشان از مرد بودن و آقا بودن و مردانگی و روی پای خود بودن و داشتن استقلال شخصیتی اوست !!

علل نوشتن مهریه بالا

 • کجای دین و سفارشات اسلامی ما چنین تعابیری دارند!؟ واقعا چرا اینگونه فکر کنیم که اگر پسری میزان بالای مهریه را به گردن گرفت نشان از آقایی و استقلال شخصیت اوست !؟ چرا در فرهنگ ما اگر پسری در حد توان مالی خود اقدام به ازدواج کرد و توان مالی واقعی او در حد کمی بود باید به او به دید پسری ناتوان و بی استقلال و یا بدون جوهره نگاه بشود !؟ واقعا آیا این قرآنی است !؟ آیا نوشتن مهریه بالا و دادن تعهد سنگین نشان از آقایی و توان بالای فرد در امور مالی است !؟ خیر
 • نمونه موردی را تعریف می کردند که شخص داماد وقتی توان واقعی خود را به خانواده عروس اعلام کرده بود پدر آن خانواده به او گفته بود : چرا اینقدر کم !؟ اگر شما توان نوشتن و پرداخت عدد مورد نظر ما را ندارید اصلا چرا خواستگاری می روید !!!

آیا واقعا اینگونه رفتارها و برخوردها از سمت خانواده عروس ، نشان از صداقت و راستی است یا خدای ناکرده بجای ایجاد و فراهم کردن زمینه شناخت کافی و مطلوب برای ازدواج آسان ، بفکر بالا بردن عدد مهریه است !؟ پناه برخدا

 • اتفاقا دقیقا برعکس می باشد . اگر کسی در امور فردی و اجتماعی خود خلاف واقع بیان دارد و یا بگونه ای رفتار کند که توان او بالاست دقیقا اول به خود و بعدا به بقیه ظلم و خیانت روا داشته . چرا که خلاف واقعیت خود را نشان داده است . و از همان ابتدا خود را مجبور به پذیرفتن شرایطی غیر واقعی و کاذب می کند که بعدا پشیمانی ان سودی ندارد !

      عدم آگاهی درست از سفارشات قرآنی یا برداشت نادرست از دستورات دینی در خصوص مهریه 

 • گاها به چشم می خورد که افراد از روی عدم آگاهی و یا عدم داشتن اطلاعات درست و صحیح از منابع قرآنی یا دینی ، مطالب مهمی همچون مهریه و جهیزیه و … را تعریف یا تعبیر و تفسیر می کنند! بدون آنکه حتی ذره ای تامل یا تخصص در آن امر داشته باشند .
 • بطور مثال قرآن کریم فرار حضرت موسی (ع) از مصر به خاطر کشتن یکی از قبطیان و ورودش به دیار شعیب، ملاقاتش با دختران حضرت شعیب، یاری رساندن به آنان در سیراب کردن گوسفندان وازدواجش با یکی از دختران حضرت شعیب را به تصویر کشیده است… در این ماجرا چون شعیب می دانست موسی(ع) توان مالی ندارد و با واگذاری مسئولیت اداره امور زندگی اش به مدت ۸ سال یا ۱۰ سالی (در عین تحفظ بر اصل مهر) آن را متناسب با توان داماد در نظر گرفت.
 • بعضی افراد از روی عدم آگاهی تنها با جمع و ضربی اشتباه عددی را از روی این نمونه برای خود تعیین و با احتساب گذر زمان آن را تبدیل به عددی سنگین کرده و از آن تعبیر به مهریه قرآنی و دینی می کنند و می گویند این حداقل میزانی است که باید پسر برای دختر به گردن بگیرد !!
 • درصورتی که با کمی دقت و تامل در همین نمونه قرآنی کاملا بیان شده که اگر حضرت شعیب ع این مدت را به عنوان مهریه برای موسی ع در نظر گرفت ، در مقابل مکان (مسکن) او و مسایل جاری انان (معیشت آنان) را در طول آن مدت متقبل شد و حتی تعدادی از گوسفندانی را که از دارایی اولیه او بعدا متولد شدند را برای موسی درنظر گرفت .
 • این یعنی اگر میزانی را به عنوان مهریه درنظر گرفت ،درمقابل امور زندگی و سرمایه ای را برای آینده موسی ع در نظر گرفت چون می دانست که موسی توان مالی ندارد !

علل نوشتن مهریه بالا

 • پس قبل از تعبیر یا تفسیر سفارشات دینی و قرآنی ، اول با رجوع به منابع دقیق و یا علما و افراد صاحب فن در این زمینه اطلاعات خود را دقیق و کامل کنیم تا جلوی به اشتباه رفتن و به خطا افتادن افراد گرفته شود .

مثال قرآنی : مهریه حضرت موسی

مهریه دختر حضرت شعیب (ع)

پرسش : چگونه ممکن است خدمت کردن به پدردختر باشد؟
پاسخ اجمالی:
پاسخ تفصیلی: شرح داستانحضرت موسى(علیه السلام)با دختر حضرت شعیب(علیه السلام)در «قصص» به طور مفصل آمده است، در۲۷ اینچنین مى خوانیم: «گفت: من مى خواهم یکى از این دو دخترم را به همسرى تو در آورم به این شرط که هشت سال براى من کار کنى»! (قالَ اِنِّی اُرِیدُ اَنْ اُنْکِحَکَ اِحْدَى ابْنَتَیَّ هاتَیْنِ عَلى اَنْ تَاْجُرَنِی ثَمانِیَ حِجَج).
سپس افزود: «و اگر هشت سال را به ده سال تکمیل کنى محبتى کرده اى، اما بر تو نیست»! (فَاِنْ اَتْمَمْتَ عَشْراً فَمِنْ عِنْدِکَ).
و به هر حال «من نمى خواهم کار را بر تو مشکل بگیرم، و انشاء اللّه به زودى خواهى دید که من از صالحانم» (وَ ما اُرِیدُ اَنْ اَشُقَّ عَلَیْکَ سَتَجِدُنِی اِنْ شاءَ اللّه مِنَ الصّالِحِینَ).
در پاسخ به سوال بالا باید بگوئیم: بدون شک، «شعیب» از سوى دخترش در این مساله احراز رضایت نموده، و وکالت داشت که چنین عقدى را اجرا کند، و به تعبیر دیگر، مالک اصلى در ذمه موسى، همان دختر «شعیب» بود، اما از آنجا که زندگى همه آنها به صورت مشترک و در نهایت صفا و پاکى مى گذشت، و جدائى در میان آنها وجود نداشت، (همان گونه که هم اکنون در بسیارى از خانواده هاى قدیمى یا روستائى دیده مى شود، که زندگى یک خانواده کاملاً به هم آمیخته است) این مساله مطرح نبود، که اداى این دین چگونه باید باشد، خلاصه این که: مالک مهر تنها دختر است، نه پدر، و خدمات موسى نیز در همین طریق بود.
بى مناسبت نیست در اینجا به سوال دیگرى پاسخ گوئیم و آن اینکه:دختر «شعیب»، مهریه نسبتاً سنگینى بوده; زیرا اگر به حساب امروز، کار یک کارگر معمولى را در یک ماه و یک سال محاسبه کنیم و سپس آن را در عدد ۸ ضرب نمائیم، مبلغ قابل ملاحظه اى مى شود.
«پاسخ»: اولاً، اینیکساده نبود، بلکه مقدمه اى بود براى ماندن موسى در مکتب «شعیب»، مقدمه اى بود، براى این که موسى یک دانشگاه بزرگ را در این مدت طولانى طى کند، ومى داند که در این مدت موسى چه ها از «پیر مدین» فرا گرفت.
از این گذشته، اگر موسى این مدت را براى «شعیب» کار مى کرد، در عوض «شعیب» نیز تمام زندگى او و همسرش را از همین طریق تامین مى نمود، بنابراین اگر هزینه موسى و همسرش را از مزد این کار کم کنیم، مبلغ زیادى باقى نخواهد ماند و تصدیق خواهیم کرد مهر ساده و سبکى بوده است!.(۱)
پی نوشت: (۱) تفسیر نمونه، جلد ۱۶، صفحه ۸۰٫
حضرت شعیب به حضرت موسی گفت: «من می‌خواهم یکی از این دو دخترم را به همسری تو درآورم به این شرط که هشت سال برای من کار (چوپانی) کنی، و اگر تا ده‌ سال کار خود را افزایش دهی محبّتی از طرف تو است، من نمی‌خواهم کار سنگینی بر دوش تو نهم، اِن شاءَ الله مرا از شایستگان خواهی یافت.» موسی با پیشنهاد شعیب موافقت کرد. (گرچه در ظاهر به نظر می‌رسد که شعیب برای موسی مهریه سنگینی قرار داد (با اینکه مهریه سنگین مکروه است) ولی با توجّه به اینکه همه مخارج زندگی موسی بر عهده شعیب بود، و شعیب می‌خواست با این کار، مهمان عزیز خود را نزد خود نگه‌دارد، و برای موسی مصلحت مادی و معنوی بود که در خدمت شعیب پیر تجربه، کلاس ببیند و تجربه‌ها بیاموزد، پاسخ به سؤال فوق (مهریه سنگین) روشن می‌شود.)

به این ترتیب موسی(علیه‌السلام) با کمال آسایش در مَدْین ماند و با صفورا ازدواج کرد و به چوپانی و دامداری پرداخت و به بندگی خدا ادامه داد تا روزی فرارسد که به مصر بازگردد و در فرصت مناسبی، بنی‌اسرائیل را از یوغ طاغوتیان فرعونی رهایی بخشد …

 • یکی از ذهنیتهای کاملا اشتباه و غلط که متاسفانه در بین آقایان و خانواده ها رایج شده اینکه : با مهریه پایین و کم ، کسی به ما دختر نمی دهد !

چرا اینقدر راه اشتباه طی بشود که نتیجه آن اینگونه شود ! که بگوییم اگر مهریه بالا ننویسیم عروس به ما نمی دهند !

 • به خدا قسم این طرز فکر کاملا اشتباهه … این یعنی خرید و فروش ! این یعنی معامله و اینکه اگر قیمت را کم بگوییم و یا پایین باشه پس نمیشه ازدواج کرد ! واقعا یک اشتباه بزرگیست که متاسفانه بخاطر رفتارهای نادرست بعضی از خانواده ها به اینجا کشیده شده است …
 • یک نکته مهم اینه که در ازدواج یک رابطه دقیقا متقابل و مساوی رخ میده … اگر شما پسری خوب هستید طرف شما نیز خوب . اگر خانواده شما خوب هستند طرف خانواده شما نیز .. اگر شما صاحب امتیاز هستید در جهتی مثل مدرک تحصیلی یا زیبایی چهره یا سطح مالی یا … دقیقا طرف مقابل شما نیز دارای ویژگیهایی هستند … پس هر دو در یک طراز مساوی باید به قضیه نگاه کنیم . پس هیچ لزومی نداره که ویژگیهای خود را نادیده بگیریم و بگیم فقط طرف مقابل ! خیر.
 • از طرفی اگر دختر و خانواده وی ، شما را به عنوان یک داماد خوب و پسندیده مورد تایید خود قرار داده اند دیگر لزومی ندارد که بخواهند امتیاز یا ویژگی خاصی را به شما برتری دهند ! واقعا به چه دلیل !؟ چرا !؟

دقیقا اینجاست که باید گفت چرا اگر خانواده دختر یک پسر را مورد تایید خود قرار داده ، دیگر چرا موضوع مهریه را به عنوان یک امتیاز یا سد راهی برای رسیدن به مرحله نهایی ازدواج قرار می دهند !؟ واقعا چه دلیلی داره !؟

اگر پسری خوب و از خانواده ای خوب برای خانواده دختر مورد معرفی قرار گرفت و پس از شناحت کافی و اطمینان از آن به  مرحله نهایی رسیدند دیگر هیچ منطقی یا هیچ دلیلی وجود نداره که بخواهند مهریه را به عنوان یک حربه و یک امتیاز برای خود قرار دهند . چون همه ویژگیهای پسر و دختر و خانواده های انان در مقابل هم است و هیچ کسی نمی تواند بگوید ما بالاتریم !

** پس اینجاست که آقایان و پسران خواهشا در این مرحله با دقت عمل کنند . و به هیچ عنوان تحت هیچ شرایطی حاضر به پذیرفتن مهریه بالا و ایجاد تعهد سنگین برای خود و خانواده شان نشوند . چون واقعا هیچ دلیلی وجود ندارد .

از طرفی به دختران و خانواده انان نیز باید عرض کنم که اگر پسر و داماد خوب و با ایمانی مورد تایید شما قرار گرفته هیچ دلیلی وجود نداره که بخواهید او را تحت فشار برای نوشتن مهریه بالا قرار دهید . به هیچ عنوان .  مهریه بالا هیچ ارزشی برای شما و دختر شما نخواهد داشت ، به ۲ دلیل  :

  • اگر پسر خوب باشد :     

  که بهترین زندگی و شرایط برای دختر شما رقم خواهد خورد با عنایت الهی و توکل بخدا . پس نگرانی نخواهید داشت .

 • اگر خدای ناکرده پسر یا داماد ( بدلیل عدم شناخت و عدم کسب اطلاعات خوب و دیگر موارد قبل از ازدواج که در صفحات دیگر به ان اشاره کردیم ) ناپسند یا نامطلوب باشد :

 مطمئن باشید که هیچگاه نمی گذارد مهریه ای که نوشته اید به دست دختر شما برسد !

 • چون انسانی که ایمان درست و مطلوبی ندارد و یا اهل زندگی نیست ، مطمئنا در امر پرداخت مهریه نیز چنان رفتاری از خود نشان می دهد که شما نتوانید از او حتی یک عدد از میزان مهریه را دریافت کنید !

تنها با یک نگاه و سری به دادگاههای فعلی بزنید و خود این قضیه را از افراد جویا بشوید !! بدون شک به همین نتیجه خواهید رسید ! باور کنید باور کنید هیچ نفعی برای شما نخواهد داشت جز از دست دادن جسم و روح خود !!

 • پس چرا با یک تفکر کاملا اشتباه و غلط ، هم باعث ایجاد فشار برای داماد خود و از طرفی از به انجام رسیدن ازدواج آسان جلوگیری و از طرفی باعث سد راه جوانان برای ازدواج شویم !؟ اولین ضرر این موضوع اول به خودمان خواهد رسید !
 • یکی از ذهنیتهای کاملا اشتباه اینست که امروز می بینیم متاسفانه بعضی از خانواده ها می گویند مهریه باید پشتیبان دختر باشد برای روز مبادا که اگر دچار مشکل شدیم بتوانیم از ان استفاده کنیم !!باید بگویم که یک ذهنیت کاملا اشتباه و صد در صد غلطی که در جامعه روایج یافته و خانواده ها به اشتباه فکر می کنند که اگر مهریه دخترشان را بالا نوشتند دیگر دچار مشکلی نمی شوند ! خیر.اتفاقا باید بگویم به هیچ عنوان مهریه بالا کمکی به شرایط بد دختر شما و یا موقعیت شما نمی کند ! اگر مهریه ها می توانست مشکلات را برطرف کند الان وضع طلاق و جدایی به این شکل در جامعه نبود !باور کنید مهریه بالا چون بر اساس دروغ و خارج از توان مرد در همان ابتدا صورت می گیرد لذا خود شما بدست خودتان آجر اول تشکیل زندگی را برای دخترتان کج می گذارید ! و تا آخر باعث کج رفتن آن می شوید !مجددا عرض می کنم خدای ناکرده اگر بدلایل مهمی که در قسمت شناخت مطرح شد ، کم کاری صورت گرفت و بعدا دچار مشکل شدید هیچ وقت مهریه دختر شما بدرد برگشت زمان به عقب و یا جبران خسارتهای وارده نخواهد شد به یک دلیل واضح :
 • اگر پسر و آقا ، خدای ناکرده مشکلات بد و سختی را داشته باشد و ایمان درست و صحیحی نداشته باشد و اهل زندگی نباشد ،  به هیچ عنوان به شما مهریه پرداخت نمی کند ! چون او اهل صداقت و اهل راستگویی از ابتدا نبوده !
 • پس چرا خود و شرایط را بجای انتخاب درست و صحیح به سمتی بکشانیم که همچون رویایی دست نیافتنی برای ما خواهد بود !

یکی از بدترین صفاتی که امروزه در بین بعضی از خانواده ها مرسوم شده چشم و هم چشمی است. نتنها در ازدواج و میزان مهریه بلکه در خصوص اکثر امور جاری زندگی رواج یافته.

چون یکی از فأمیل میزان مهریه را بالا گرفته اند پس ما هم … یا طرز فکر غلطی که نباید از حداقل إعداد و ارقام فأمیل کمتر بنویسیم!! پناه برخدا

صد در صد طرز فکر اشتباه و غلط. تنها با جویا شدن از همان خانواده می توان سوال کرد که آیا مهریه برای آنان چه سودی داشته که برای دیگران هم این سود و منفعت شامل شود!؟ جز اینکه این رفتار اشتباه و غلط را گسترش و به فرهنگ شدن آن دامن می زنند!

باور کنید تمام خانواده هایی که بدون آگاهی یا اطلاعات درست اقدام به نوشتن مهریه بالا برای دختر خود می کنند به بی راهه رفته و اسباب کج روی و گذاشتن  تخم شیطان در دل زوجین شده اند و خود نمی دانند!

 • متاسفانه بعضا می بینیم دخترانی که برای سود جویی و کسب درآمد از پسر و خانواده او (و همینطور برعکس یعنی پسرانی که به قصد سودجویی تن به ازدواج می دهند ) ، تن به ازدواج می دهند و باعث برهم زدن آرامش  طرف مقابل و خانواده وی می شوند.
 • که البته برخورد سختی با این دسته از افراد در دادگاهها میشود و متاسفانه شاهد دامن زدن به اوضاع وخیم طلاق در طول مسیر جدایی در دادگاهها می شوند.
 • تنها توصیه بنده به همه پسران و آقایان برای جلوگیری از این امر اینست که تا می توانید شناخت خود را قبل از ازدواج بالا ببرید تا خدای ناکرده از ازدواج با چنین افرادی جلوگیری شود.
 • عن النبی صلی الله علیه و آله و سلم قال:ایاکم و خضراء الدمن، قیل: یا رسول الله و ما خضراء الدمن؟ قال: المراه الحسناء فی منبت السوء.پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:بپرهیزید از سبزه هایی که در مزبله می روید. عرض شد: یا رسول الله! سبزه هایی که در مزبله می روید چیست؟ حضرت صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:زن زیبایی که در خانواده پست و ناشایست بوجود آمده باشد.من لا یحضره الفقیه، ج ۳، ص ۲۵۶، مکارم الاخلاق، ص ۲۰۵
  • متاسفانه هستند دخترانی که حتی بدون مشکل خاص یا بدون قصد و قرضی تنها بدلیل اینکه پسر یا خانواده او از تمکن مالی خوبی برخوردار هستند اقدام به مهریه بالا و اجبار طرف مقابل برای به گردن گرفتن مهریه بالا می شوند !
  • توصیه بنده به پسران اینست که به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی حاضر به نوشتن إعداد و ارقام سنگین و تعهد بالا برای خود و خانواده نشوید. خواهشمندیم بخاطر اینکه با این اقدام :
  • ١-باعث ایجاد فرهنگ اشتباه و غلط در بین دیگر خانواده ها نشوید.
  • ٢-باعث حسرت خوردن دیگر دختران یا پسرانی که توان انجام اینگونه رفتارها را بخصوص در شرایط فعلی ندارند نگردد.
   • متاسفانه گاهی اوقات مشاهده می کنیم افرادی را که با توجه به اینکه مراحل زیادی از شناخت و کسب اطلاعات از همدیگر را طی می کنند اما در نهایت مجدد امتیاز ویژه ای را برای خود در نظر می گیرند و این امتیاز کاذب و بی جا ، منجر به کشیده شدن ذهن فرد بسمت راه اشتباه و غلط و موثر در بالا بردن بعضی از امتیازات ویژه همچون مهریه برای فرد می شود .!

   لذا خطاب به آقایان محترم :

   • تحت هیچ شرایطی حاظر به نوشتن مهریه بالا بدلایل واهی و کاذب نشوید . چون هیچ دلیل قانع کننده ای وجود ندارد .

   و خطاب به دختران محترم :

   • تحت هیچ شرایطی خواستگار خود را مجبور به پذیرفتن مهریه بالا و تحت فشار قرار دادن او بدلیل امتیاز خاص یا ویژه کاذب از سمت خود قرار ندهید . چون اول به خود و سپس به طرف مقابل ظلم کرده و نهایتا خود شما آسیب خواهید دید .
    • ” اگر مرا واقعا دوست داری ٬ پس مهریه مورد نظر من را قبول کن ” !!
     • از جمله رفتارهای بسیار زشت و زننده که گاها در بین بعضی از دختران یا خانواده انان مشاهده می شود اینست که دختر خطاب به داماد می گوید : تو اگر مرا دوست داری یا اگر واقعا من را می خواهی ، مهریه ای را که من یا خانواده ام می گوییم را بپذیر و قبول کن !!
     • پناه برخدا …. به چه دلیل باید چنین جملات یا عباراتی در زمان ازدواج از طرف دختران بیان شود !؟ مگر چه امتیازی نسبت به طرف مقابل دارید که چنین رفتار ناپسندی را از خود نشان می دهید و طرف مقابل را تحت فشار سنگین قرار می دهید !؟ چرا !؟

     کجای سفارشات دینی و الهی ما بیان شده که به داماد اینگونه خطاب کنید و از او تعهد بگیرید!؟

     بعد از گذراندن جلسات متعدد و رفت و آمد و هزینه و …. در لحظات آخر چنین عباراتی را می شنویم !! چرا!؟

     • خطاب به آقایان : خواهشمندیم تحت هیچ شرایطی حتی اگر مراسم شما برهم می خورد ، حاضر به انجام و اقدام چنین عملی نشوید . چون تعهد سنگینی را بر گردن خواهید گرفت که تا آخر عمر هم نمی توانید آن را عملی سازید !! خواهشا توجه نمایید .
     • یکی از بدترین و زشت ترین عباراتی که متاسفانه در طول زمان بین خانواده ها مرسوم و گفتن آن براحتی رایج شده است همین عبارت است .

     مهریه را کی داده و کی گرفته !!

     • قطعا بیان این عبارت و امثال آن در جلسات قبل از ازدواج و یا حین خواندن صیغه عقد دقیقا از روی عدم آگاهی و اطلاع افراد از امور و مسایل حقوقی ازدواج است .
     • بیان این عبارت کاملا اشتباه و غلط در جلسه عقد در مقابل داماد و منحرف کردن ذهن او از تشخیص درست ازغلط نتنها باعث ظلم و خیانت به وی می باشد بلکه تمام آن افرادی که این عبارت را در آن زمان بر سر زبان می آورند و معمولا با خنده  و مزاح سعی می کنند تا قضیه از این مرحله با بیان اینگونه عبارات پوشیده مانده و متوجه به خطا رفتن داماد در آن لحظه نشود ٬ همگی هم در این دنیا و هم در آن درنیا مسوول می باشند
 • متاسفانه هیچکدام از آن افرادی که در آن لحظه این عبارت را بکار می بردند و می خندیدند در مواقعی که خدای ناکرده مشکلی بین زوجین پیش می آید ٬ دیگر حضور ندارند و به هیچ عنوان حاضر به حضور هم نخواهند بود !!

  • چون صحبت از یک تعهد سنگین مالی است !! و هیچ کسی حاضر به پذیرفتن پرداخت آن نمی باشد !

  تنها با سری زدن به دادگاهها و جویا شدن از افرادی که یا در حال تعیین تکلیف و یا در حال پرداخت مهریه و یا در پشت میله های زندان بخاطر عدم توانایی در پرداخت مهریه خود هستند ٬ می بینید که تماما این عبارت را شنیده و متاسفانه با همین عبارات راه را به خطا رفته اند .

  • اتفاقا در جواب باید گفت :  مهریه را هم می دهند و هم می گیرند ! تمام و کمال !
  • خواهشمندیم در اینگونه شرایط و جلسات تحت هیچ شرایطی و به هیج عنوان اقدام به پذیرفتن و متعهد شدن میزان مهریه خارج از توان خود با اینگونه عبارات و جملات نشوید .  چون عواقب شوم و بسیار خطرناکی در پی آن وجود خواهد داشت که دیگر قابل جبران نمی باشد .!
     • یکی دیگر از حرکات زشت و اشتباهی که متاسفانه گاها شاهد دیدن آن در زمان عقد و جاری شدن صیغه محرمیت بین زوجین به غلط و اشتباه رواج یافته ٬ بیان این عبارت است :
      • « شما الان میزان مهریه ای که گفته شده را قبول کن و بنویس و من بعد از عقد خودم کم می کنم یا در دفترخانه آن را می بخشم »  

      دوستان و آقایان محترم متاسفانه مجبور هستیم که تمام نمونه هایی که به اشتباه در جامعه رایج شده و باعث برهم زدن آرامش مردم و خانواده ها شده است را تنها برای اطلاع بیشتر شما از انان بیان کنیم .

      چرا باید شخصی اینگونه رفتار کند!؟

      اگر مراحل شناخت طی شده و اطلاعات خوب و مناسبی از هم حاصل کرده اند ٬ دیگر چرا باید بهم وعده و وعید بدهند!؟

      اگر دختر خانم شرایط فعلی و واقعی طرف خود ٬ یعنی داماد را آگاه شده و می داند که شرایط او در چه حدی است لذا چرا باید او را اینگونه منحرف نماید !؟

      اگر هدف زندگی بر مبنای راستی و صداقت و درستی است ٬ چرا باید برای مردم و یا در ظاهر باعث برهم زدن آرامش طرف مقابلمان شویم !؟

      اگر از همین ابتدای کار ٬ به این شکل پیش رویم که بعدا برای هر کاری به همین گونه خواهد بود ! قطعا .

      لذا خواهشمندیم از آقایان محترم تحت هیچ شرایطی در جلسات خواستگاری به هیچ عنوان حاضر به پذیرفتن چنین شرایطی در مقابل خواسته بی دلیل طرفتان نشوید ! حتی اگر به شما قول یک روز و یا دو روز یا یک هفته را می دهد ! چون اصلا معلوم نیست که فرد بعد از انجام عقد دیگر حاضر باشد که به قول خودش عمل کند یا خیر!

      • اگر واقعا مرد عمل است دقیقا از وی بخواهید در همان لحظه همان کاری را که قرار است فردا یا روز دیگری برای شما انجام دهد را انجام بدهد !!
      • و اینجا شما هستید که برای همیشه متضرر خواهید شد !! خواهشا دقت کنید . دقت کنید .

علل نوشتن مهریه بالا

سنگینی مهریه

قال امیرالمؤمنین علی علیه السلام:

لا تغالوا بمهور النساء فتکون عداوه.

حضرت علی علیه السلام فرمود:

مهریه زنها را سنگین نگیرید که موجب کدورت و دشمنی گردد.

وسائل الشیعه، ج ۱۵، ص ۱۱