خطاب به همه جوانان ( پسران و دختران محترم)

مراحل خواستگاری

همه می دانیم که شروع به کار و اولین مراحلِ آغازینِ ازدواح  بعد از مرحله همسریابی ، خواستگاری است .

و همه می دانیم که این مراحل اولیه و ابتدایی در عین ساده و سطحی بودن آن ، اما بسیار ارزشمند و کلیدی برای بقیه مراحل بحساب می آید .

به دور از همه افکار و سلیقه های متنوعی که امروز در سطح جامعه شاهد آنها هستیم اما یادمان باشد که چشمانمان را از واقعیت ها نبندیم .

۱- برای بهره وری و استفاده هر چه بهتر و بیشتر از مراحل شناخت ، سعی کنیم مراحل ابتدایی خواستگاری را به صورت حضورِ در منزل و در کنار خانواده ها برگزار کنیم .

پس بگردیم بدنبال راحت ترین راه برای انجام این امر .  قطعا برگزاری مراحل ابتدایی خواستگاری در منزل ، به دلیل محاسن ارزشمندی که به دنبال دارد  ( توضیح مطلب ) می تواند جریان ازدواج را از همان ابتدا برای ما سهل و آسان کند .

۲- هرچند از جمله آداب و رسوم این جلسات بها دادن به ظواهری همچون استفاده از لباس مناسب و بردن گل و شیرینی و … بوده و هست اما با تجملاتی کردن و پرداختن به تشریفات و زاید این مراحل ، باعث بر هم زدن ارزش و قداست این مرحله نشویم و آغازِ راه و شروع این مسیر را با رفتارهای اشتباه در این مراحل برای خودمان متوقف و سخت نکنیم .

۳- ساعت برگزاری جلسات خواستگاری را به ساعات دیر وقت شب موکول نکنیم .

در این جلسات صحبت‌های زیادی بین زوجین و خانواده ها صورت می گیرد که باتوجه به انرژی بر بودن این جلسات ، بهتر است زمان برپایی آنها در ساعات پیش از ظهر یا بعد از ظهرِ بلند که نهایتا تا ساعات ابتدایی شب به پایان برسد ، برپا شود .

قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم:

ان من یمن المراه تیسیر خطبتها.

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:

از نشانه های برکت زن آن است که خواستگاریش بی تکلف و آسان انجام گیرد.

کنز العمال، ج ۱۶، ص ۳۲۲، ح ۴۴۷۲۱