نمونه هایی از رفتارهای ناپسند و غلط و اشتباهی را که قطعا خارج از سفارشات دینی و الهی بوده و  امروزه در سطح جامعه و خانواده ها  بدلایل واهی و ناموجه تحت عنوان مهریه اقدام  و با این رفتارهای نادرست منجر به ایجاد فضای زشت و سخت و غلط در حوزه ازدواج و خانواده ها شده است را ذکر کرده و علت بیان این نمونه ها فقط و فقط برای آگاه شدن آقایان و پسران در حال ازدواج و یا اقدام هست تا جلوی به خطا رفتن و ارتکاب به اشتباه بزرگی که جبران آن گاها شدنی نیست گرفته شود !

امید است آقایان با دقت فراوان در مقابل چنین نمونه هایی تحت هیچ شرایطی اقدام به انجام ان و یا متعهد شدن ان ننمایند .

مثال ها

۱- گفته اند ۲ دانگ از منزل ( یا مشابه این عدد ۲/۳/۱/…)  + حق طلاق + ۱۴ سکه تمام !!!   پناه برخدا

خطاب به همه جوانان در حال ازدواج : خواهشمندیم به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی چنین قرارها و شرط هایی را تحت هیچ دلیلی قبول نکنید و متعهد نشوید .

فردی که هنوز قبل از ازدواج و بدون ورود به زندگی عنوان حق طلاق را بیان می کند به هیچ عنوان برای زندگی کردن قابل اطمینان نیست و نخواهد بود . و در همان ابتدا همه مال و دارایی شما را عملا تصرف خواهد نمود !!

۲- گفته اند به اندازه تاریخ سال تولد فرد ، برایش مهریه بنویسید !! مثلا ۱۳۶۰ سکه !! یا ۱۳۶۵ یا …. پناه برخدا

خطاب به همه جوانان در حال ازدواج : خواهشمندیم به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی چنین اعداد و ارقامی  را تحت هیچ دلیلی قبول نکنید و متعهد نشوید .

با این تعهد عملا همه هستی و نیستی شما و خانواده شما عملا در تصرف طرف مقابل قرار خواهد گرفت !

و تا آخر عمر مجبور به پرداخت آن خواهید بود !! یا در زندان بسر خواهید برد !

۳ – گفته اند اعداد سنگین به تعداد  ائمه معصومین(ع ) یا انبیا یا .. همچون ۱۱۰ سکه یا ۳۱۳  یا ۱۲۴ هزار پیامبر !! یا از این قبیل  اعداد و ارقام !! پناه بر خدا

خطاب به همه جوانان در حال ازدواج : خواهشمندیم به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی چنین اعدادی را تحت هیچ دلیلی قبول نکنید و متعهد نشوید .

در هیچ کجای سفارشات دینی و الهی اشاره به میزان مشخص ، بلکه با این عناوین یا عبارات نیز به هیچ شکلی اعلام نشده و نکرده اند . متاسفانه اینگونه عبارات در طول زمان بدست خود افراد و خانواده ها اینقدر تکرار شده و متاسفانه به شکل رسم و عرف درآمده !! پناه بر خدا

شما فقط و فقط و فقط بر اساس توان مالی واقعی خود ، که در جیب موجود دارید و در صورت پرداخت ان به شما ضرری نرسد ، باید میزان مهریه برای همسر خود مشخص نمایید نه بیشتر . پس قبل از اقدام حتما به عواقب شوم این عمل با دقت بیاندیشید .

۴ – نیمی از دارایی خود را قبل از خواندن صیغه عقد و مابقی اقلام را در حین خواندن خطبه عقد !! پناه برخدا

خطاب به همه جوانان در حال ازدواج : خواهشمندیم به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی چنین  شرط هایی را تحت هیچ دلیلی قبول نکنید و متعهد نشوید .

در این نمونه و مشابه ان ، عملا طرف شما قبل از خواندن صیغه عقد دارایی شما را تصرف و مابقی را هم متعهد به پرداخت آن خواهید بود تا آخر عمر !!

۵ – منحرف کردن ذهن خواستگار با عباراتی از جمله : ” اگر مرا واقعا دوست داری پس مهریه مورد نظر من را قبول کن ” !!

از جمله رفتارهای بسیار زشت و زننده که گاها در بین بعضی از دختران یا خانواده انان مشاهده می شود اینست که دختر خطاب به داماد می گوید : تو اگر مرا دوست داری یا اگر واقعا من را می خواهی ، مهریه ای را که من یا خانواده ام می گوییم را بپذیر و قبول کن !!

پناه برخدا …. به چه دلیل باید چنین جملات یا عباراتی در زمان ازدواج از طرف دختران بیان شود !؟ مگر چه امتیازی نسبت به طرف مقابل دارید که چنین رفتار ناپسندی را از خود نشان می دهید و طرف مقابل را تحت فشار سنگین قرار می دهید !؟ چرا !؟

کجای سفارشات دینی و الهی ما بیان شده که به داماد اینگونه خطاب کنید و از او تعهد بگیرید!؟

بعد از گذراندن جلسات متعدد و رفت و آمد و هزینه و …. در لحظات آخر چنین عباراتی را می شنویم !! چرا!؟

خطاب به آقایان : خواهشمندیم تحت هیچ شرایطی حتی اگر مراسم شما برهم می خورد ، حاضر به انجام و اقدام چنین عملی نشوید . چون تعهد سنگینی را بر گردن خواهید گرفت که تا آخر عمر هم ، نمی توانید آن را عملی سازید !! خواهشا توجه نمایید .