جوانان عزیز و همه آنهایی که قصد ازدواج دارند  ( ویژه آقایان ) 

التَّجرِبهُ تُثمِرُ الاعْتِبارَ .

تجربه، عبرت آموزى به بار مى آورد.(  غرر الحکم : ۱۱۰۴)

دوستان عزیز ، تجاربی که بنده و امثال بنده در خصوص مسیر ازدواج برای شما بیان و شما را نسبت به آنها آگاه و مطلع می سازند ، بایستی برای شما عبرت و الگویی برای بهتر طی کردن این مسیرِ سبز و زیبایی که هرکدام می توانید بوسیله آن سکوی پرشی محکم به سمت موفقیت های روزافزون برای خود سازید ، قرار گیرد .

دوستان عزیز، یکی از نکات بسیار مهم و ارزشمندی که در ردیف های سایت نیز بطور مفصل از آن بیان و در خصوص رعایت نکات مهم و چگونگی انجام آن صحبت شد ، موضوع مهریه است .این بار مجددا قصد دارم شما عزیزان گرامی را بدلیل اهمیت موضوع ، از نکته مهم دیگری در این خصوص مطلع و آگاه سازم و مطمئن هستم که حداقل شما خواننده گرامی بعدا خود را سرزنش نخواهید کرد که این مطلب را نمی دانستم یا نسبت به آن آگاهی نداشتم و یا کسی آن را به شما نگفت ! … پس با دقت هر چه بیشتر در جهت ازدواج آگاهانه و درست با عبرت هایی ارزشمند از بیان افرادی امثال بنده موضوع را مهم بدانید و نه تنها در مقطع ازدواج بلکه در همه امور انشاالله سعی در استفاده مطلوب برای رسیدن به آرزوها و پله های موفقیت خود کنید .

همه شما دوستان احتمالا از میزان آسیب های وارد شده به آن دسته از افرادی که همچون شما دفعه اولشان بود که ازدواج می کردند اما به دلیل عدم آگاهی مناسب و درست و عدم توجه به مسایل مالی و حقوقی در مسیر ازدواج  ، متاسفانه اکنون در زندان بسر می برند و بعضا نه تنها خود بلکه خانواده آنان و حتی نزدیکان آنها نیز هرکدام به نوعی در جهت برطرف کردن این آسیب یا پیدا کردن راهکار مناسب برای به بیرون کشاندن زندانیان خود در تکاپو هستند ، مطالبی را شنیده یا دیده باشید …

 نمونه ای از عمق فاجعه ای که اخیرا بنده خود شاهد آن بودم ، حتی در یکی از برنامه های پر مخاطب تلویزیونی همچون “برنده باش” نیز یکی از شرکت کنند گان مسابقه وقتی از او سوال می شود که شما با مبلغی که برنده می شود چه هدفی را دنبال خواهید کرد ، در پاسخ بیان می دارد که : “یکی از نزدیکان ما بخاطر مهریه اکنون در زندان بسر می برد و قصد ما از برنده شدن این است که بتوانیم در جهت آزادسازی آن عزیز قدمی برداریم  “ نسبت به بیان این موضوع  صحبت به میان می آید !

مدتی است بدلیل عمق فاجعه و آسیب هایی که بسیاری از عزیزانی که در سراسر کشور در حوزه مهریه درگیر آن شده اند ، همه دست اندرکاران این حوزه همچون مسوولین همه مراکز قضایی و دادگاهی و همینطور قضات محترم و حتی مسوولین مربوط به زندان ها و ستاد دیه و حتی نمایندگان محترم مجلس و اتاق های تصمیم گیری در جهت برطرف کردن این مشکل بزرگ و جلوگیری از به وقوع پیوستن مجدد این دست از مسایل آنهم در حوزه ازدواج و خانواده ، مشغول ایجاد راه کار مناسب و اتخاذ تصمیم های مختلفی در این راستا هستند .اما دوستان عزیز ، مطلب مهمی که همه شما عزیزان باید به دقت بیش از پیش به آن بپردازید و در طول مسیر ازدواج به عنوان یک نکته بسیار مهم به آن دقت نمایید این است که ، تصور کنید حتی میزان سقف مهریه را از نظر مطالبه قانونی و از نظر پیگیری های قضایی به حداقل آن برسد باز هم شما نباید از یک مسئله مهم دریغ نمایید .

و اما آن مسئله مهم چیست !؟

اینکه از معنا و مفهوم زیبای مهریه و سفارشات قرآنی که در خصوص مهریه صراحتا بیان شده غافل نشوید ( مطالب مفصل در صفحه مربوطه )

دوستان عزیز ، توجه داشته باشید که حتی اگر از نظر قانونی برای مطالبه مهریه سقف آن را به حداقل  : مثلا اعدادی همچون ۱۴ یا اعدادی نظیر آن اعلام نمایند ، باز هم شما باید به سفارشات مهم قرآنی دقت لازم را داشته و تنها در حد توانِ واقعیِ مالیِ خودتان میزان مهریه را برای همسر خود معین و مشخص نمایید .

دوستان ، با دقتی اندک در بازار خرید و فروش سکه و کسب آگاهی از اعداد و ارقام فعلی در خصوص مسکوکات فلزی همچون طلا و سکه ، به راحتی شاهد قیمت آن خواهید بود .

اکنون بطور مثال قیمت هر عدد سکه نزدیک ۵ میلیون تومان رسیده که البته با توجه به نوسانات قیمت احتمال تغییر آن نیز در زمان های مختلف وجود خواهد داشت .

در نظر اول و ابتدایی وقتی از میزان به ظاهر عددی کم ِ مهریه مطلع می شویم شاید چیزی به حساب نیاید و بگوییم که مثلا ۱۴ عدد سکه چیزی نیست ! … اما برای شمایی که تازه در اول راه و مسیر ازدواج هستید و همه مراحل بعدی آن و تشکیل زندگی و ورود به مراحل مختلف بعدی را نیز در پیش رو دارید ، همین مقدارهای کوچک نیز بسیار بزرگ و بعضا غیر قابل پرداخت خواهند بود! .

لذا دقت فرمایید که با توجه به قیمت های فعلی بازارِ مسکوکات فلزی و داشته و اندوخته ی واقعیِ فعلی ِ خودتان نسبت به تعیین میزان مهریه برای همسر خود اقدام نمایید .

صداقت مرد به همسر- مهریه

بر اساس توضیحات مفصلی که در خصوص مهریه در صفحات قبلی به آن شاره داشتیم ، مهریه تنها و تنها هدیه ای است که مرد برای نشان دادنِ صداقت خود به همسرش در لحظه ازدواج به او پیشکش می نماید .

پس مهم برای شما حفظ صداقت و درستی و راستیِ خود در مقابل همسرتان خواهد بود که شما از همان ابتدا با صِدق و صِداقت در چشم او ظاهر و تا آخر به عنوان تکیه گاه محکمی مبدل شوید .انشاالله .

دوستان، مسیر ازدواج و تشکیل زندگی مشترک ، فقط موضوع مهریه نیست که شما بگویید خب اشکالی ندارد و بنویسید هر میزانی که می خواهید … مشکلی پیش نمی آید ! … خیر .

مسیر ازدواج و تشکیل زندگی مشترک مراحل بسیار مختلف و حتی غیر قابل پیش بینی دارد که اگر از همان ابتدا دقت لازم را در جهت تعیین میزان اعداد و ارقام برای مقاطع مرتبط با آن نداشته باشید ، کم کم در طول مسیر و یا بعدا در طی روندِ زندگی مشترک ، شما را دچار مشکلات و آسیب های رنگارنگی خواهد کرد که رفع آن بعضا نشدنی یا حداقل سخت تر از پیشگیریِ از به وقوع پیوستن آن می باشد .

کمی تامل کنیم ….

همه در قبال هم مسوولیم …