1ازدواج درست -پادرمیانی بزرگ ترها

در زندگی مشترک گاهی اوقات مسائل و مشکلاتی به وجود میآید که حل آنها بوسیله طرفین بسیار مشکل است و نهایتا هر دو طرف و یا یکی از آنها تصمیم میگیرد از شخص سومی برای حل مشکل کمک بگیرد.

حال سوال مهم آن است که این نفر سوم  چه کسی باشد؟ پدر و مادر؟ دوستان؟ فامیل؟ همسایه ها؟…..یا دادگاه؟

توصیه اساسی و مشخص ما در پاسخ به این سوال آن است که یقینا دادگاه آخرین گزینه است.

 

نکات مهم درباره مراجعه به دادگاه برای رفع مسائل و مشکلات خانوادگی

بر خلاف تصور، مسیر شکایت و طرح دعوا و….مسیری بسیار پیچیده، طولانی، پرهزینه، همراه با فشار روحی و روانی، و معمولا فاقد نتیجه مورد نظر است.

بر خلاف تصور، معمولا در دادگاه های خانواده تلاشی برای رفع مشکل و حل مسئله شما انجام نمی شود. در بهترین حالت قاضی، دادخواست شما را بر اساس قوانین موجود و در یک مسیر قضائی به یک حکم تبدیل میکند. شما به دادگاه مراجعه میکنید که مسئله بین شما و همسرتان حل شود تا بتوانید به یک زندگی بهتری ادامه دهید اما نهایتا تنها چیزی که عاید شما میشود یک حکم قضائی است که حالا برای اجرای آن باید بدوید.

مثلا شما به علت مضیقه مالی در منزل از شوهرتان گله مند هستید و هیچ راهی نداشته اید مگر اینکه به دادگاه مراجعه کنید و با یک دادخواست مدعی شوید که همسرتان نفقه نمیدهد. تصور شما از نتیجه این دادخواست چیست؟ اگر مثلا او قبلا ماهی یک میلیون تومان برای مخارج منزل هزینه میکرده حالا از این به بعد هر ماه چندین میلیون تومان را در طبق اخلاص نهاده و پیشکش شما میکند !!؟ یا اینکه از این به بعد کسی چند میلیون به زور از او میگیرد و برای مخارج منزل به شما میدهد!!؟ یا اینکه…..

خیر بگذارید خیالتان را راحت کنیم، اولین کاری که آقا میکند بر علیه شما دادخواست عدم تمکین میدهد !!! و این شروع ماجراست…… فکر میکنید اگر خیلی قوی و با همت باشید و بتوانید در دیگر دعواها محکوم نشوید، پس از چند سال رفت و آمد و هزینه و حرص و جوش خوردن ( اگر هنوز زندگی شما در آخر کار با طلاق از هم نپاشیده باشد) چه چیزی عاید شما میشود؟  قاضی بر اساس میزان تحصیلات و محل زندگی و..و… برای شما یک مقرری چند صد هزارتومانی تعیین میکند و احیانا آقا هم به چند صد هزار تومان جریمه محکوم میشود. خوب تازه حالا باید بروید دنبال اجرای این حکم!! خوب آقا هم اعسار میدهد و ..و…

بله این واقعیت است. قصد ما تخریب قوه قضائیه و زحمات قضات محترم نیست. اما واقعیتی است انکار ناپذیر.

برای آقایان هم مسئله به همین شکل است. فرض کنید مردی به هر دلیل موجهی دادخواست عدم تمکین میدهد، فکر میکنید پس از ماه ها و گاهی چند سال رفت و آمد در دادگاه، همسر او بعد از صدور حکم با رضایت کامل از آقا تمکین ( خاص و عام) خواهد نمود!!؟

اینها واقعیاتی است که متاسفانه کمتر گفته میشود. به جرات میتوان گفت که در اکثر مواقع اگر همه داشته های خود را ( اعم از مالی و معنوی و سلامت و آرامش و…) قبل از طرح دعوای خانوادگی امتیازدهی کنید، پس از طرح دعوا و صدور حکم نهائی، اگر امتیازی از دست نداده باشید، امتیاز بیشتری نخواهید داشت.

بر خلاف تصور، در بسیاری از موارد طرح یک دعوای ساده خانوادگی در دادگاه، منجر به تشکیل چنان پرونده قطوری میشود که شما اصلا با چنین قصدی پا به دادگستری نگذاشته‌اید.

شکایت روی شکایت، ابلاغ بعد از ابلاغ، حکم روی حکم و…. به شکلی که دیگر امکان جمع کردنش تقریبا غیر ممکن میشود.

برخلاف تصور، قاضی نسبت به واقعیت دعوای شما کاملا بی اطلاع است. علم غیب هم ندارد. فرصتی هم برای بررسی دقیق مسئله شما ندارد. او قرار است بر اساس چند جمله کوتاهی که چند ماه یکمرتبه نوبتتان میشود و حق دارید صحبت کنید به اضافه مستندات موجود، به حقیقت دعوا و مشکل شما پی ببرد.

در بسیاری از مواقع قضات تمام حرفهای شما که چند ماه قبل زده اید را فراموش کرده اند. فقط با مروری بر آنچه که منشی دادگاه صورتجلسه میکند ( اگر توانسته باشد مطلب را از جهت محتوایی درست مکتوب کرده باشد) و شما مجبورید آن را امضاء کنید، مطالب را به یاد  میاورند. پس خیلی انتظار حل مسئله خود را نداشته باشید.

یادمان نرود، اولین افرادی که بیشترین آگاهی و شناخت را از ما و رفتار ما و خلق و خوی ما و تفکر ما دارند نزدیکان ما همچون والدین یا برادران و خواهران یا دوستان و آشنایان هستند …

البته نکته مهم در این است که به چه کسی رجوع کنیم !؟ قطعا در بین این موارد آن فردی که بیشترین علم و آگاهی و توانمندی در مدیریت فکر و یا هنر اندیشه درست و صحیح بر اساس سفارشات دینی و قرآنی برای حل اختلاف بین زوجین را داراست .

مطمین باشیم که با گرفتن اگاهی و مشورت درست و صحیح از اینگونه افراد، بهترین نتیجه را قبل از دچار شدن به درمیان گذاشتن تمام اطلاعاتمان با  افراد غریبه و خدای ناکرده راه پله های دادگاه ، خواهیم گرفت .