تجاربم را دسته بندی و رتبه بندی کردم تا رقیق تر و سریع تر بتونید مراحل مختلف ازدواج را به ترتیب اهمیت بشناسید و فکرمیکنم که تمام اونچیزی را که دیدم و بهش برخوردم را اینجا برای شما نوشتم :

اولین گامی که ما جوانها برای اقدام به ازدواج باید برداریم اینه که اول خودمونو یه چکاپ اساسی و خودآزمایی دقیق کنیم  و ببینیم چقدر آمادگی برای تشکیل زندگی و پیمودن سفرمشترک داریم !؟ اونم سفری به این طول و درازی !

پس دقیقا مثل ماشینمون که قبل از سفر اونو چکاپ میکنیم تا سفری با آرامش و دلنشین داشته باشیم لازمه خودمونو برای سفر مشترک چک کنیم! البته اینو بگم اگه به مشکلی، کمی، کاستی یا ایرادی برخوردین اصلا نگران نشین . اینا طبیعیه و هیچ کسی نیست که چکاپش بی نقص باشه و هیچ ایرادی نداشته باشه . همش قابل حله و بخوبی میشه رفع نقص و عیب کرد به شرطی که خودمون بخوایم.!

اما این چکاپ را بهتره کی از ما انجام بده!؟ فکر میکنم غالبا خودمون بهترین کسی هستیم که میتونیم هم خوب چک کنیم و هم کمبودها و  عیب و ایرادامون رو ببینم و راه حلش رو پیداکنیم !

بعداز اینکه معایب و نواقص خودمونو شناختیم  و برای رفع اونها کمر همت بستیم  حالا برای اقدام به ازدواج آماده ایم …  تبریک میگم.
الان می خوایم مثل هزاران هزار انسانی که اونها هم قبل از ما همین کار را انجام دادن .. با این تفاوت که  قراره با دید باز، با گوش شنوا و با کسب اطلاعات لازم در این مسیر قدم برداریم  و بهتر و موفق تر از قبلی ها مسافرت مشترکمونو شروع و طی کنیم..

دوستان عزیز، گاهی اوقات شاید کسی در جاده ای مه آلود از اون دور یه صحنه ای را میبینه که پشت سریاش دید خوبی نسبت به اون ندارن وبرای اینکه عقبی ها با دقت بیشتر و بهتری رانندگی کنن و حواسشونو جمع کنن ، از چراغ هشدارم و مه شکن در یسری از مراحل استفاده میکنه ! امیدوارم که تجربیات من هم برای شما روشنگر مسیر باشه!

بگردیم بدنبال همسفر مناسبی که اهل  سفر زندگی باشه .

اول خودمونو برای سفرمشترک ارزیابی کردیم و سعی کردیم کم و کسریها را برطرف کنیم . حالا باید بگردیم دنبال همسفری اهل سفر که قدر سفر مشترک رو بدونه و حاضر به پذیرفتن واقعیتهای این سفر باشه . آخه این مسیر فراز و نشیب های زیادی داره…سربالایی و سرپایینی آسفالت خاکی داره  گرما و سرما داره مریضی و سلامت داره ، دارایی و نداری داره  .. مواظب باش ، خلاصه هزاران هزار موردی  که فکرشم نمیکنی ! ولی هست و خواهی دید .

چقدر آمادگی رویارویی با شرایط مختلف و مقابله با مشکلات را داریم!؟

به نظر من اینجا هرکس باید بسته به ظرفیت  و آمادگی خودش بدنبال اهل سفری مشابه خودش باشه که بتونن با هم پیش برن .باهم بفهمن و همو درک کنن. قطعا تقاوت قدرت و ظرفیت وجود داره ولی توجه کنین که این تفاوت زیاد نباشه که بعدا مشکل پیش میاد!

یه چیزی بگم در گوشی ! :

این روزا خیلی هامون شدیم اهل سفر ، اهل تفریح ، اهل مهمونی ، رستوران ، … ولی چندتامون اهل زندگی و زندگی کردنیم !!؟

واقعا چقدر ؟

خواهش میکنم توجه کنین . قرار نیست چشمامونو بر روی واقعیتها ببندیم. نشنویم و نبینیم ! قراره خودمون شاد باشیم لذت ببریم و یک عمر سفر کنیم در همه شرایط پس خواهش میکنم توانایی سفر کردن را در خودمون تقویت کنیم . بله میدونم منم کامل نبودم و نیستم ولی بخوایم که اهلیت را در خودمون تقویت کنیم. این بنظرم  تنها اصلی هستش که اگه کسی در خودش بیدار کنه و تقویتش کنه ، اونو در طی پیمودن مسیر میتونه در بد ترین شرایط هم یاری بده و نگهش داره !

 زندگی شوخی نیست!

خواهش میکنم دقت کنید زندگی بازی نیست که اگه الان خوشحالیم و سر زنده چند مرحله ای را بریم جلو و تا خسته شدیم پاشیم بریم !! نه  !

باور کنیم که زندگی و زندگی کردن بازی هست که اگر شروع کردیم باید تا اخرش بریم تا بتونیم به اون هدف اصلی که رسیدن به کمال ، رسیدن به موفقیتهای زیاد و رسیدن به مقامات عالی انسانیت و .. برسیم و دست پیدا کنیم.

خوشی ها ، سفرها، تفریحها، مهمونیا و بگو بخنداش تنها قسمتی یا شایدم اندکی از نقاط استراحتی مسیر زندگی هستن تا مسافر جاده از پیمودن اون خسته نشه !

سربالایهاش ، سرما، گرما، تلخی های روزگار، اتفاقای روزگار و هزاران هزاری که نه اینکه ما بخوایم ، نه ، بلکه روزگار و ماهیت دنیا هست درش وجود داره و ما باید بتونیم ازش عبور کنیم.

پس ببینیم اول خودمون و بعد همسفری که می خوایم انتخاب کنیم چقدر اهل پیمودن این مسیره !؟ اونم پیمودن همه راه و کامل این مسیر نه فقط استراحتگاهای اون ! پس خواهشمندم اول توجه و بعد هم اگر خودمون را هنوز اهل سفر نمی بینیم کمی صبر کنیم . نه برای همیشه،  نه! فقط تا زمانی که خودمون را اصلاح ، رفع عیب و تقویت برای پیمودن کنیم … چه ایرادی داره!؟ قراره ما کلی لذت ببریم ، کلی تجربه کسب کنیم .            پس ارزششو داره.

درسته خودمونو چکاپ کردیم ولی نه به این معنی که دیگه کامل ، کامل شدیم ! بله اون خوبه و باید صورت میگرفت ولی ما داریم در مسیری قرار میگیریم که از همین الان همش جدیده ، نو و تازس! همشم خوبه و بایدم باشه چراکه به همش در همه جا نیاز داریم و بدرمون میخوره. هممون تازه واردیم تو این مسیر پس ممکنه بترسیم یا شک کنیم که ایا میتونیم یا میشه یا …!؟ ولی همش شدنیه و فقط همت می خواد و اراده .

هممون در این دوران هیجانات و شور و اشتیاقی داریم برای تشکیل زندگی و این خوبه و طبیعی هم هست و بایدم اینطور باشه ولی قراره از تجربیات بقیه هم استفاده کنیم تا بهتر از آنها وخوشبخت تر  از آنها و روشنتر شروع کنیم  ..                              پس ارزششو داره

 توجه توجه

یک عمر زندگی !
یک مسیر طولانی !
اونم با همه جور مسایل وهمه چیزی …!

کمی صبر . صبر و صبر ! قدم به قدم و با آرامش . قراره طولانی سفر کنیم پس ارزششو داره حواسمونو جمع کنیم و در مراحل مختلف قبل از حرکت صبر را آموزگار خودمون کنیم تا درست ببینیم درست بشنویم و …. البته نه به معنی ایستادن و توقف نه!  همه با هم می خواهیم به یاری خدا خوشبخت بشیم و زندگی موفقی داشته باشیم پس می ارزه که اولش با صبر پیش بریم ..

. پس فقط با ارامش و حفظ خونسردی و استفاده از صبر می خواییم برنده بشیم . پس صبر را چاشنی این شور و اشتیاق و هیجان میکنیم  و به آرامی پیش میریم . ارزششو داره.

دوستان عزیز از اینجا دیگه کم کم باید انرژی مصرف کنیم ! چرا!؟

قراره بر اساس داشته ها و تواناییهامون و بر اساس اون امادگی که در مرحله نخست در خودمون احساس و حس شروع حرکت در مسیر را در خودمون ایجاد کردیم ، حالا همشو بکار ببریم تو شناخت و چکاپ همسفرمون و اهل سفری که قراره یک عمر با ما مسیر را طی کنه. پس حواس جمع و با دقت می خواهیم شروع کنیم به بررسی دقیق تمام آن چیزی که بتونیم در طرف مقابلمون ببینیم یا ازش بشنویم یا ازش سر بزنه…هرکی هر چی در توان داره بکار بگیره ! کم و زیاد ایرادی نداره فقط انرژی مصرف کنید حتما مفید خواهد بود و به نتایج خوبی خواهیم رسید :

(۶-۱ ) صحبت کردن : 

یکی از مهارتهایی که هممون کم و زیاد بلدیم و میتونیم بکار بگیریم . پس تا میتونیم باید با طرفمون صحبت کنیم .. از هر چی، از هر موضوعی ، راجب به هر چی که دوست داریم حتی غیرواقعی یا تخیلی ! مهم اینه بتونیم حرف بزنیم و البته از طرفمون هم حرف بشنویم ! که احساس میکنیم شاید بشه از لابلای صحبتاش اطلاعات کسب کنیم .

دیدین معمولا وقتی یه کسی را که بهش مضنون هستن ، دستگیر میکنن ، اولین شیوه کسب اطلاعات ازش صحبت کردن  و حرف زدن با اونه چون بالاخره نکات و سرنخهایی حتی اندک یا کوچولو از دل حرفای مضنون بدست میاد ! پس امیدوار باشیم و مطمئن که حتما جواب میده .

(۶-۲) محک بزنیم :  
گاهی اوقات طرف را نسبت به گفتن یا انجام عملی محک بزنیم و ببینیم چه واکنشی یا برخوردی ازون سر میزنه !؟
ببینیم رفتار یا دیدگاه اون چیه ؟ و….
تست کنیم خیلی چیزا رو …
یبار یا چند بار بریم بیرون یه سفر کوتاه و کوچولو حتی با خانواده و با رعایت دقیق و حساب شده شرایط و اصول دینی و اسلامی .

نمیدونم هر نوع امتحانی که هرکدوممون میتونیم در این مرحله از طرف مقابلمون برای شناخت بهتر روحیات ، تفکرات، دیدگاهها و هر آنچیزی که ممکنه از اون در مقابل امتحان ما سر بزنه ازش بگیریم .

شاید بگین آخه این حرفها که شما از چی خوشتون میاد یا از چه رنگی یا چه خوردنی یا چه ورزشی یا چه فیلمی و …. صدها موردی که فی البدایه به ذهن هممون میرسه چه فایده!؟ ولی باور کنید که همین کلمات و جملات و پرسشهای به ظاهر سطحی و ساده میتونه برای جمع آوری اطلاعاتمون در مراحل شناخت همسفرمون بسیار کمک کننده باشه و چه بسا حتی با یک جواب یا رفتار یا واکنشی که در این مرحله  از طرف مقابل ممکنه سر بزنه اونم حتی ناخودآگاه ، اعلام هشدار و زنگ خطری باشه برای دقت بیشتر و یا حتی توقف !

خواهش میکنم دقت کنید ،  قراره ما پیروز بشیم. قراره یه زندگی موفق و خوبی را شروع و مسیر طولانی را قدم بزاریم اونم یک عمر ! پس نسبت به همه چیز و همه کس هوشیار باشیم.

شاید یکی از نکاتی که خیلی از ماها در حین جلسات آشنایی به اون توجه چندانی نداریم و یا خیلی سطحی به اون نگاه میکنیم مسئله خانواده طرف مقابلمون هست ! واقعا چقدر به معنی واقعی بهش فکر کردین یا چقدر براتون مهم بوده که آیا خانواده همسفر ما چقدر میتونه برای کسب اطلاعات مختلف  در مراحل شناخت به ما کمک کنه در فهم بهتر مطالب!؟ بله باور کنید به جرات میتونم بگم گاهی اوقات حتی با نگاه به والدین میشه کاملا به روحیات و رفتار طرف مقابلمون پی ببریم !

نکته ۱ ) :

طرز سلام و ادب و گفت و گو و نشست و برخواست والدین به نوعی در فرزندان اون خونه اثر داره و گاهی مثل سیبی که از نصف تقسیم کنیم به هم میتونن شبیه باشن از همه نظر ! پس خیلی دقت کنیم .

چه ایرادی داره آدم همون وقتی را که با دخترخانم میزاره برای محک زدن و کسب اطلاعات بیشتر، همون اندازه را نیز برای والدین طرف مقابل صرف کنیم!؟
باهاشون صحبت کنیم از هر چی و یا هر موضوعی …
دیدگاهاشون را بخواهیم و بحث کنیم…
البته در چهارچوبی منظم و حساب شده !

بله میدونم که گاهی سخته آدم بخواد از بزرگترها کسب اطلاع کنه ولی باور کنید که هممون میتونیم و اتفاقا این نوعی هوشیاری کامل هستش که حتی اگر احتمال خطری وجود داشته باشه ، میشه براحتی جلوی اتفاق را با همین هوشیاری گرفت.

ایرادی نداره بزارین بگن چه پرحرف ! یا بگن اینو ببین چه رویی داره ! یا احساس تجسس کنن یا … مهم اینه که ما قراره یه همسفر خوب انتخاب کنیم و با اون یه مسیر طولانی طی کنیم پس چه ایرادی داره در انتخابمون دقت و هوشیاری کامل را بخرج بدیم.

باور کنین بنده براساس تجربه ای که دارم ، در طرف مقابل اگه نگم صد در صد ، بلکه درصد زیادی از تمام حالات و رفتار و خلق و خوی والدین خودشو بهمراه داره ! اینم طبیعیه و چقدر زیباست که به دیده زیبایی طبیعت و آفرینش الهی بهش نگاه کنیم و البته از این موقعیت خوب در جهت کسب اطلاع و شناخت طرفمون به نفع خودمون استفاده کنیم.

پس مواظب باشید که این موقعیت شناخت و محک زدن والدین را ازدست ندین که واقعا ارزششو داره !

خواهشا توجه توجه .

درسته که ما جوانها خیلی چیزها را متوجه میشیم وبعضا  بهتر و دقیق تر از حتی بزرگان خودمون درک میکنیم ولی یه نکته ای هست اونم وجود تجربه ای متفاوت بر اساس تفاوت سن قابل توجه ای که معمولا بین ما و بزرگان ما هست ! پس چه خوب که پدر و مادر ما یا حتی خواهر و برادر ما اگر صاحب تجربه و علم و آگاهی مطلبی بیش تر و یا بهتر از ما هستن در این مقطع به یاری ما بیان و با بکارگیری این تجربه مفید اونها هم ما در ادامه و طی مراحل بعدی این مسیر و انتخابمون یاری بدن.

خواهش میکنم پدر و مادرها با دقتی مضاعف و با چشمی باز و بدور از تمام احساسات و عواطف فقط دقت کنن و تمام تجربه و دانسته های خوبشون را برای کمک رسانی به جوانشون بکار ببندن . اگر هم اونها عملکرد ما را در روند این مراحل خوب و روشن میبینن و اعتماد دارن بهمون ولی باز هم ما ازشون درخواست کنیم که به کمکمون بیان و یاریمون بدن . چه کسی بهتر از پدر و مادر خودمون که به راحتی زبان و فکر و نکته های درونی ما را میدونن و عالم و روشن به اونها هستن..                                                       پس ارزششو داره .

فراموش نکنیم که اکنون نیازبه ارزیابی خود و راستی آزمایی طرف مقابلمون داریم از آنچه که تا الان پیش رفتیم ، آنچه که تا الان دیدیم ، شنیدیم ، صحبت کردیم و … آیا واقعا در حد خود و توان و ظرفیت هم خودمون و هم طرف مقابلمون بوده و هست یا نه! ؟ آیا اگه یه جایی یا زمانی یا جلسه ای به موردی برخوردیم که جای تامل بیشتر داره یا میتونه یک بازنگری دقیق تری همراه داشته باشه ، همینطوری از دست ندیم و با کمی صبر و دقت ، مجددا این قسمت را بررسی و ادامه بدیم .. و یا اگه نیاز به توقف داره که خب توقف کنیم !

 اگر همه چیز یا حداقل درصد بالا و مورد رضایتی  ، درست از آب درآمد ،آماده اقدام بشیم اونم با توکل به خدا ..  دوستای من خدا تو قرآن هم میگه :

وَشَاوِرْهُمْ فِی الأَمْرِ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُتَوَکِّلِینَ. 

ما تلاشمون را کردیم اونم با دقت . البته هر کدوم در حد توانمون ، پس بخدا توکل می کنیم و باید امید داشته باشیم چرا که از این جا به بعد تقریبا درصدی از کار دیگه از دستمون خارج میشه !

بله فرصتی مجدد ویا شانسی دوباره برای راستی آزمایی و چک کردن خود و یا همسفرمون ! تنها مرحله ای که هنوز می تونیم بایستیم و یا با توکلی محکم تر و مصمم به سمت جلو برای مراحل بعدی پیش بریم .

دوستان من ، درسته که تا الان همه چیز خوب بوده و از دید من و شما نکته یا مورد مبهمی یا شاید زنگ خطری یا نشانه ای نبوده که به خود بیایم و توقف کنیم . ولی اینو بدونیم که تا آخرین لحظه هر اتفاقی یا هر عملی یا هر رفتار یا گفتاری می تونه زنگ خطری جدی یا هشداری مهم برای بازنگری مجدد و یا بررسی دقیق تر باشه و یا برعکس با ایجاد انرژی مضاعفی برای حرکت بسمت جلو، برای مراحل بعدیمون باشه !

پس ارزششو داره که حتی در این مرحله با چشم باز با دقت خوب و بدور از احساسات و عواطف به تمام رفتار ها و یا موارد شبهه ناک یا مشکوک احتمالی که ممکنه در این مرحله نیز رخ بده ، حواسمونو جمع کنیم. هنوز تمام شده فرض نکنیم بلکه موقعیت و فرصتی ارزشمند برای بررسی و بازنگری خود و همسفرمون تا اینجای کار ببینینم و ازش بخوبی استفاده کنیم.

هنوز پیروز ما هستیم ! بله ، خیلی اوقات در این مرحله با نشانه هایی مثل اعلام نتیجه ای منفی از طرف آزمایشگاه یا صحبتهایی که در جهت آموزش و فراگیری مطالب مرتبط با ازدواج بیان میشه میتونه ما را به خود بیاره و اگه موضوع یا مطلبی را که شایدم بطور اتفاقی فراموش کردیم که از خود یا همسفرمون سوال کنیم ، الان مجددا میتونه فرصتی باشه که بتونیم از این فرصت استفاده کنیم و اونو گوشزد کنیم یا اگه مورد خاصی در اعلام نتایج ازمایشگاهی برخوردیم به راحتی از اون نگذریم و به دید خطا یا اشتباه از سمت ازمایشگاه نگاه نکنیم بلکه یک درصد هم احتمال بدیم شاید در پس این اعلام اشتباه ازمایشگاه نکته ای یا مسیله ای یا … هست که از دید ما پنهان شده !

هنوز می تونیم ما پیروز باشیم و این حق ما هست برای داشتن یک زندگی و سفری موفق . پس ارزششو داره که دقت کنیم.

دوستان هرگز نترسید و هیچ موقع به دلتون هراس راه ندین . قرار ما این بود که بر اساس دقت و صبر و تلاشمون با بکارگیری مهارتهای خودمون و بزرگترهامون یک انتخاب خوب و مناسب داشته باشیم. این حق ما است و بنابراین با دیدن هرگونه هشدار یا نشانه ای در مراحل مختلف و بخصوص در مراحل رو به جلو هرگز نباید دچار ترس یا هراسی بشیم بلکه اینها تماما باید باعث خوشحالی و پیروزی  در انتخاب ما و یا جلوگیری از وقوع یک اتفاق بد یا خطرناک که میتونه یک عمر باعث پشیمانی  و افسوس ما به اینکه ای کاش در فلان مرحله یا فلان زمان که فلان چیز یا مورد یا نکته را دیده بودم بیشتر دقت میکردم و با حواس جمعی بیشتری به مرحله بعدی میرفتم منتهی بشه!

بله ، مطمئن باشین که هنوز شانس انتخاب مناسب و حتی بهتر برای ما هست . پس با دیدن هرگونه نشانه یا هشدار احتمالی فقط خوشحال باشید که خودتون میتونید از یک اتفاق مهم جلوگیری کنید و پیروز انتخابتون باشید.

شادی و شور و هیجان  هم خود و هم خانواده ها ! شادی کنیم اما با حفظ این شادی و شرایط هنوز هم دقت کنیم ! کم کم تونستیم خوب پیش بریم و با امید بیشتر و بکارگیری عقل و دوری از احساساتمون تونستیم به انتخابمون بیشتر از قبل امید داشته باشیم  ولی هنوز هم شانس ما برای جلوگیری از وقوع هر نوع اتفاقی یا … هست و این تا آخرین لحظه میتونه تنها قوت قلب ما یا به عبارتی تنها بازدارنده ما از داشتن یک همسفر خدای نکرده نااهل یا ناساز با کل شرایط ما و خانواده هامون باشه. پس هنوز خواهشا با ارامش و ارامی همه چیز را بخوبی رصد کنیم و در عین مثبت اندیشی و مثبت نگری با دقت همه مسایل را نگاه و بررسی کنیم. ارزششو داره

 **  خانواده های محترم و بزرگترها همه به هوش و مواظب لطفا !  **

مهریه سرنوشت ساز :

امیدوارم تا به این مرحله حداقل ذره ای درجهت به خود آمدن و اندیشیدن راجب چنین موضوع مهمی که معمولا یک بار در طول زندگی هر کدوممون رخ میده ، کمک شده باشه .

میتونم قاطع اعلاام کنم که با تمام تلاشها و دقتهایی که هم خودمون و هم خانواده ها در طول این مراحل مختلف برای داشتن یک انتخاب خوب با توجه به مهارتها و تجاربمون بکار گرفتیم اما الان در مرحله ای هستیم که میتونه واقعا سرنوشت ساز باشه و نهایتا منجر به کلید خوردن یک حرکت درست و شیرین برای پیمودن مسیری طولانی و پرخاطره باشه و یا خدای نکرده نتنها باعث از بین بردن تمام اون تلاشها و دقتهای قبلی بشه بلکه پا در مسیری با همسفری که در آخرین لحظات موفقیت ما ، با برهم زدن تمام معادلات به انحراف کشیده و ما را در ورطه سقوط احتمالی در هر لحظه پس از شروع حرکت کنه!

پدر ها و مادر ها و بزرگترها خواهش میکنم دقت کنید و زحمات خود و جوانتون را با یک بی دقتی یا سهل انگاری از بین نبرید! هنوز همه شانس بردن و داشتن یک انتخاب خوب را میتونن داشته باشن و پیروزی و موفقیت را هدیه هم خود و هم انتخاب خود کنند. پس ارزششو داره که در این مرحله نهایی هم اخرین دقتها و ملاحظات صورت بگیره .

بزرگترها و فامیل بکمک بیان قراره اتفاق مهمی رخ بده . هم خوشحال اما هوشیار باشید .همه جوانب را بسنجید . با تمام هوشیاری الان موقع حفظ ارزشهاست نه از دست دادن و پشت کردن به آنها .  باید در چهارچوب احکام و ارزشهای اسلامی دین خوبمون و رعایت قوانین حاکم تصمیم مهمی گرفته شود که یا باعث شادی و لذت دایمی شود و یا از همین الان پایه کجی نهاده شود که خدا میداند تا انتها به چه شکل پیش رود و با چه خطراتی !

خواهشمندم در مورد مسئله مهریه و تعیین ان حتما اطلاعات مربوط به این موضوع را در خود بالا برده و با کمک گرفتن از همه بزرگترها تنها با تکیه بر ارزشهای واقعی و داشته های فعلی واقعی و انسانی خود و طرف مقابل اقدام به تعیین آن کنید.

کمی سختی کمی و تلاش اما یک عمر شیرینی و خوشی و لذت …  هم نگران باشید و هم خوشحال ! باور کنید که هنوز هم شانس موفقیت و پیروزی از آن شماست و از آنِ کسی که بر اساس عقل و اندیشه با چشمی باز و دقیق انتخاب خودش را انجام بدهد.

متاسفانه شرایط حاکم بر اجتماع ما در تعیین مهریه بسیار تاسف بار و خطرناک شده بگونه ای که از طرفی باعث جلوگیری از ازدواج بسیاری از جوانها بخاطر ترس و وحشتشان از این مرحله و از طرفی خطری جدی و مهم برای آنانی که یعنی براساس دقت و سعی و تلاش تمام مراحل را گذرانده و اکنون انتخاب همسفرشان را در حال انجام هستند ، شده است.

خواهش میکنم به زبان ساده و به روشنی عرض میکنم مقدار و میزانی را تعیین و برای آن تعهد کنید که از پس  پرداخت آن برآیید

بله من هم شنیدم که وقتی به جوانی این موضوع را میگیم به محض شنیدن میگه پس با این شرایط ما هیچ موقع نمیتونیم ازدواج کنیم و یا کسی به ما زن نمیده و …ولی باور کنید که شما هنوز پیروز میدان هستید و تنها و تنها این خود ما هستیم که میتونیم با اندیشه و عقل و به دور از تمام احساسات  و یا عبارات منفی کلیشه ای که متاسفانه حاکم بر این موضوع شده  انتخاب خوب و یا بدی را برای خودمون رقم بزنیم.

آیا یک عمر خوشی و لذت و آسودگی خیال بهتر است یا از همان شب اول پشیمانی و احساس خطر و نگرانی تا سالهای سال !؟

آیا با وجود تمام سختیها و تلاشهایی که در طول مراحل مختلف انتخاب همسر متحمل شدیم این حق ما نیست که حداقل از وقوع یک اتفاق خطرناک جلوگیری کنیم!؟

باور کنید که حتی اگر در آخرین لحظات و یا ثانیه ها هم این انتخاب ما برهم بخوره ولی باز هم موفقیت برای ما حاصل میشه چراکه ما هنوز قدرت انتخاب داریم و قرار ما از اول انتخابی مناسب و اهل سفر واقعی برای طی این مسیر برای رسیدن به ارزشهای انسانیِ بیشتر و کمال هست ، پس باور کنید که ارزش تامل و دقت تمام در این مرحله میتونه میلیونها تومن بیارزه !

صراحتا عرض میکنم برای تعیین مهریه میزانی را متعهد شوید که براحتی و سهولت و با صداقت کامل و براساس داشته فعلی شخص خودتون بتونید فردای انتخابتون اون را به بهترین شکل به همسفرتون هدیه کنید اونهم با رضایت کامل درونی.

منم مثل بسیاری از هم سنای خودم که باورمون نمیشد که این مرحله میتونه بوقوع بپیونده نگاهی سطحی و ساده داشتیم ولی خواهش میکنم این تجربه بنده را شما به دید قطع و حتمی بنگرید و بدانید و باور کنید که مهریه باید پرداخت شود . و اینهم تنها خود شما باید بپردازید نه کس دیگری !

این را هم بدانید که اگر در این مرحله با وجود همه سختیهایی که طی کردید و البته همه به نفع شما بوده و خواهد بود باز هم متوقف شد و به انجام  نرسید باید از درون خوشحال و شاد باشید چراکه حداقل زیر بار قرض  و تعهد مالی نرفتید و با خاطری آسان و راحت بدانید که هنوز شما قدرت انتخاب داشته و دارید و این آخرین نبود !

بدانید که تنها خداست حاکم زمین و آسمانها و توانا و عالم بر تمام امور . پس تنها از او خواستن و بر او تکیه کردن باید خوشحالی شما را بهمراه داشته باشد.