امام علی (ع) :

       تجربه ها را پایانی نیست   

       و خردمند همواره بر تجربه های خود می افزاید

           میزان الحکم ج ۲ 

پسران و آقایان محترم 

تجاربِ مسیر ازدواج و راه رفته را برای شما براحتی به اشتراک می گذارم ، امید است مورد فایده قرار گیرد

مراحل قبل از ازدواج بعضا مشکل و سخت و ناهموار می باشد لذا خواهشا در هیچ مرحله ای دچار زدگی و یا خستگی یا نا امیدی نشوید .

هر موقع دچار چنین حالاتی شدید تنها کمی به خود فرصت بدهید و زنگ تفریح و مجدد حرکت کنید .

مطمئن باشید برای شما دختری هست که بالاخره سر راه شما قرار خواهد گرفت با عنایت الهی . 

همه جوانان بالاخره ازدواج می کنند و هر کدام یک روزی و نسیبی  دارند که انشاالله با لطف و عنایت الهی قسمت آنان خواهد شد … پس همیشه مطمئن و ثابت و استوار به راه خود باشید و ناامید نشوید.

شناخت . شناخت . شناخت  :

تا می توانید تلاش کنید تا شناخت خوب و مطلوبی از طرف مقابل و خانواده آن بدست اورید . حتی اگر یکسال هم شده وقت صرف کنید و در زمینه های مختلف از طرف مقابلتان شناخت حاصل کنید …. به هر شکلی و به هر روشی که خود و طرف مقابل برایتان مقدور است … تلاش تلاش تلاش و توکل به خدا.

شناخت و کسب اطلاعات درست و صحیح طرفین از هم بالاترین امری است که اگر از آن غافل شدید و یا کم کاری کردید، بعدا چوب محکمی خواهید خورد و پشیمانی سودی نخواهد داشت .

در حین شناخت از هم به هر روشی سعی کنید طرف مقابل را محک بزنید و او را در شرایط واقعی قرار دهید . 

یکی از روش هایی که امروزه می توانید با راحتترین شکل و کمترین هزینه و مفید از آن بهره ببرید، استفاده از ارتباط تلفنی در مراحل اولیه است .

قبل از اینکه شما به خانه طرف مقابل برای امر خواستگاری بروید براحتی می توانید با رعایت اصول اخلاقی و احترام و هماهنگی با خانواده دختر ، از آنان بخواهید که یکی چند مرتبه ی اول را بصورت تلفنی با هم صحبت کنید .

براحتی همان آشنایی و معرفی اولیه که معمولا در جلسات اولیه خواستگاری رخ می دهد را می توانید بصورت مکالمات تلفنی انجام دهید .

باور کنید اینقدر راحت و مفید می توانید یک معرفیِ خوب و جامع از خود و خانواده ی خودتان ارائه و همینطور طرف مقابل نیز برای شما .

بسیاری از موارد در همان مکالمه تلفنی براحتی برای شما یا طرفتان،  موارد زیادی آشکار شده و چه بسا به رفتن خواستگاری ختم نشود ! پس چه لزومی دارد که شما بی جهت بدون کسب هیچ آگاهی یا شناخت از طرف مقابل به خواستگاری بروید و اسباب زحمت هم برای خود و هم طرف مقابل فراهم نمایید !

اگر در مکالمات تلفنی حداقل هایِ مورد نظر شما در حد مثبت و تاییدِ شما و طرف مقابل بود آنگاه اقدام به جلسه حضوریِ  خواستگاری کنید …

در موقعیتهای متفاوتی قرار بگیرید 

جلسات بیرون از منزل خود را سعی کنید در موقعیتهای متفاوتی قرار دهید … مثلا یک بار به پارک بروید و قدم زنان به صحبت کردن بپردازید …

یا مثلا یک بار به کافه یا رستوران بروید و در محیط آنجا سعی کنید رفتار و اخلاق طرفتان را بررسی کنید …

یا مثلا به مسجد یا یک مراسم مذهبی بروید و عکس العمل او را بررسی کنید …

بطور کلی افراد در شرایط متفاوت و متنوع رفتارهای متفاوتی از خود نشان می دهند و این خود یکی از راه های مفید و صحیح برای شناخت بهتر و بیشتر خواهد بود .

تمام مسایل و نکات مهم یا حتی ساده  را در همه زمینه ها مطرح کنید 

بعضا مشاهده می کنیم که جوانان بعضی از مسایل را کتمان یا از نظر خود٬ مطرح کردن آن را بی فایده می دانند .

خیر . قطعا بدانید همه مسایلی که در ذهن شما و طرف مقابل شما وجود دارد ، برای هر دوی شما مهم و ضروری است و سعی کنید تمام آنها را بیان و نظر طرف مقابل را جویا شوید .

چه بسا همان نکات غیر ضرور از نگاه شما ، در آینده به مسئله مهمی در زندگی شما تبدیل و برای شما دردسر ساز شود .

بخصوص در مسایل مالی و اقتصادی سعی کنید تمام شرایط و موقعیت واقعی خود را برای طرف مقابل دقیق و شفاف بیان و او را مطلع سازید .

هیچ نگرانی از این جهت نداشته باشید ٬‌ چون در درجه اول به نفع خود شما خواهد بود . بدلیل اینکه یک عمر زندگی در پیش روی شماست و شما باید بر اساس واقعیت فعلی خود بتوانید زندگی را رهبری و مدیریت کنید . و در ضمن این را بدانید که اگر شما صفات یا خصوصیات فردی خودتان را بیان می کنید کار زشتی است ! خیر . اصلا اینچنین نیست . چون دقیقا طرف مقابل شما هم ممکن است دارای صفات یا خصوصیات نامطلوبی باشد که او هم باید شما را از آنها مطلع سازد . 

انتخاب شما دقیقا آن چیزی است که الان می بینید :

یکی از نکات بسیار مهمی که غالبا در حین جلسات خواستگاری به آن توجه درست نمی شود  اینکه گاها تصور ما این است که مباحثی که بین زوجین صورت می گیرد بعدا قابل تغییر یا امکان کم و زیاد شدن یا تغییر در خواسته های طرفین در ادامه مسیر یا حتی بعد از تشکیل زندگی از سوی آنان صورت خواهد پذیرفت ! 

این یک تصور کاملا اشتباه است . 

اینکه ما تصور کنیم طرف ما بعدا عوض یا آنگونه ای می شود که مد نظر ماست یا بخاطر علاقه ای که الان بهم داریم بعدا او خواسته های ما را که مهم و گاها جزو خطوط قرمز ما بوده را به نحوی که مد نظر ما بوده است،  برای ما پوشش خواهد داد ! خیر.

خواهشا توجه کنید اگر در حال خواستگاری از دختری هستید ، سعی کنید دقیقا فعل او را در نظر بگیرید و هر آنچیزی را که الان با او صحبت یا اعلام نظر می کنید بدانید که او بعدا هم همینگونه خواهد بود بدون هیچ تغییری !

درواقع شما با چشم باز در حین کسب شناخت و آگاهی از طرف مقابل دقیقا می دانید که طرف شما بعدا هم در زندگی مشترک به همین صورت و شیوه ای که الان با او در حال مذاکره هستید خواهد بود . 

به هیچ عنوان به قصد تغییر شخص و یا عوض کردن طرف مقابل در ذهن خود با او ازدواج نکنید و با این رویا که لابد بعدا من او را تغییر خواهم داد یا اصلاح خواهم کرد نباشید .

اگر شخص را در طول مراحل خواستگاری و شناخت دقیقا آنگونه که می بینید انتخاب کردید ، درست و صحیح بوده مگرنه قطعا بعدا در زندگی مشترک با مشکل روبرو خواهید شد چون دایما در پی تغییر شخص مقابل خواهید بود ! پس دقت کنید .

تمام مسایل و نکاتی که مطرح می کنید را کاملا به اتمام رسانده و فایل آن را در همان جلسات ببندید .

گاها پیش آمده که موضوعی مطرح می کنیم و حتی با بحث و گفتگوی زیاد ٬ مجددا بدون نتیجه و یا شفاف سازی باقی می ماند و مجددا احتمال بیان شدن آن در جلسات آتی وجود خواهد داشت !

مثلا اگر در خصوص وضع فعلی مالی خودتان و درآمد فعلی تان و کلا روند و شرایط اقتصادی خودتان برای طرف مقابل در حال بحث هستید ٬ سعی کنید این موضوع را یک بار (به هر اندازه ای که نیاز به بحث داشت ) بیان و فایل آن را برای خود و طرف مقابلتان ببندید . یعنی هیچ جای شک و شبهه یا سوالی در این زمینه از خود باقی نگذارید .

موضوع مهریه را در همان جلسات اولیه صریحا بیان کنید

جوانان محترم ٬ یکی از مشکلات یا مسایلی که باعث آزرده خاطر شدن هم شما و هم طرف مقابل و بعضا هر دو خانواده می شود ٬ دقت نکردن به همین موضوع مهم است .

آنچه که امروزه به اسم رسم و عرف در جامعه مطرح است اینکه معمولا بیان موضوع مهریه را موکول به آخرین جلسه خواستگاری یا آشنایی طرفین قرار می دهند !!  این یک تفکر یا رفتار اشتباه و غلطی است که متاسفانه بین خانواده ها رسم شده است.

دلایل مطرح نکردن این موضوع مهم می تواند :

۱- ترس از اینکه اگر در ابتدا بیان شود ٬ دیگر جواب طرف مقابل منفی شود !

۲-ترس از اینکه چقدر بگویم که با جواب منفی طرف مقابل روبرو نشوم !

۳-اگر مطرح کنیم زشت است و شاید به ما بگویند این چه حرفی است که الان می زنید !

۴- متاسفانه بعضی خانواده ها می گویند اگر در آخر مطرح شود ٬ نظر داماد و خانواده او حتما مساعد خواهد شد . چون در طی مراحل خواستگاری ٬ عشق و علاقه آنها بهم ایجاد شده و در نهایت میزان مهریه هرچه باشد قبول می کنند !  پناه برخدا از این تفکرات غلط بعضی از خانواده ها …

۵-ناراحت شدن در صورت شنیدن جواب منفی از طرف مقابل !

و … دهها مورد دیگر که می توان مثال زد …

باور کنید هیچکدام از موارد فوق صحت ندارد 

مگر شما حرف بدی می زنید که ازعواقب ان نگران باشید !؟ قطعا خیر.

مگر شما راه اشتباهی را در نظر دارید که از قدم گذاشتن در آن نگرانید !؟ قطعا خیر .

مگر شما قرار است خدای ناکرده به دروغ میزان مهریه واقعی مورد نطرتان را به طرف بگویید !؟ قطعا خیر .

مگر قرار است اگر شما جواب منفی شنیدید ٬ دیگر شما ازدواج نکنید !؟ قطعا خیر .

مگر با شنیدن جواب منفی از طرف مقابل ٬ در دنیا گذاشته می شود و شما دیگر ازدواج نخواهید کرد !؟ قطعا خیر.

کمی تامل کنیم :

امروز جلسات متعددی بین طرفین و خانواده صورت می گیرد و در طی جلسات آخر٬ موضوع مهم مهریه را مطرح می کنند ٫ که خود آغاز بحث  و حتی گاها جریان منتفی می شود !

چرا این موضوع مهم و اساسی را در ابتدا مطرح نکینم ؟

چرا وقت خود و طرف مقابل و خانواده ها را گرفته و در نهایت هم به نتیجه نرسیم !؟

چرا اگر قرار است بخاطر موضوع مهریه و میزان آن ٬ در نهایت پاسخ منفی بشنویم اینقدر وقت و هزینه کنیم !؟

و…

پس براحتی و با افتخار می توانید موضوع مهریه را در همان جلسات ابتدایی البته به شیوه مناسب و مطلوب و بر اساس صداقت و راستی برای طرف مقابل و خانواده او بیان و نظر آنان را جویا شویم . که اگر بین نظر شما و آنان تفاوت فاحشی بود ٬ بی جهت وقت خودتان را مدت زیادی صرف نکنید ! و در همان ابتدای کار راه شما مشخص شود.

باور کنید اگر شخصی یا خانواده ای بخاطر موضوع مهریه ٬ نظرشان منفی بود و حاضر نشدند که شما را بخاطر داشته های اصلی و اساسی خودتان پذیرا باشند ٬ مطمن باشید که آن مورد٬ مناسب زندگی برای شما نیست و نخواهد بود .

  بدلایل متفاوتی که براحتی می توان همه آنان را مطرح کرد :

۱-هنوز دختر قادر به فهم و درک دقیق و درست از تشکیل زندگی و عنوان مهریه نیست !

۲-فکر مادی و مالی و دنیایی آنقدر هنوز در چشم او قرار دارد که حتی حاضر نیست بقیه ملاکهای شما را بررسی کند .

۳-چنین دختری اگر موضوع مهریه را هم برای او حل کنید در طی مراحل بعدی برای هر موضوع مالی دیگری هم مجدد نظرش منفی خواهد بود و طلب بیشتری را  از شما خواهد داشت !

۴-اینقدر که مسایل مادی برای او و خانواده اش مهم است ٬ اصل و اساس مهم زندگی برای او مهم نیست !

۵-با همین موضوع مهم میتوانید پی به میزان پایبندی او به اعتقادات دینی و مذهبی وی و خانواده اش ببرید .

و ….

طرف مقابل را بعضا در یک بحران خفیف یا شرایط سخت قرار دهید !

دوستان عزیز یکی از راهکارهای مهم و ارزشمندی که می تواند برای بخصوص شمایی که یک مرتبه تجربه ازدواج را داشته اید بسیار کاربردی و مهم باشه .

اینکه در روند شناخت و کسب آگاهی از همدیگر ، سعی کنید در زمانهایی مناسب و درست طرف مقابل را در شرایطی متفاوت تر از شرایط نرمال و طبیعی ، بیازمایید .

انسانها معمولا در شرایط عادی و نرمال تقریبا همه یکسان و معمولی رفتار می کنند و اتفاق خاصی از آنها سر نمی زند ! اما به محض قرار گرفتن در یک شرایط خاص و سخت و پرفشار یا غیر معمول ، خودِ درونشان را بخوبی آشکار و بروز می دهند … پس سعی کنید از این روش جواب داده در این جهت بخوبی بهره مند شوید .


دقت در انتخاب